معاون نظارت بر اجرای استاندارد از آغاز نظارت و بازرسی ویژه ایام پایانی سال روی کالاها خبر داد.

وحید مرندی مقدم با بیان این مطلب افزود: با توجه به اینکه برخی اقلام با افزایش تقاضا در شب عید مواجه می‌شوند، نظارت‌های گسترده ای در بازار برای استاندارد بودن کالاها صورت می‌گیرد .

112 هزار بارزسی از مراکز عرضه کالا

مرندی مقدم ، گفت: 112 هزار بازرسی طی 10 ماه گذشته از مراکز عرضه، اعم از مغازه های محلی تا عمده فروشی ها و فروشگاه‌های زنجیره ای صورت گرفته که منجر به توقیف 4 هزار و 53 کالا شده، که از این تعداد 1998 نیز به مراجع قضایی ارجاع شده است.
معاون نظارت بر اجرای استاندارد ، ادامه داد: 17 هزار نمونه کالایی به صورت مستقیم از بازار خریداری شده که از این تعداد 198 جعل علامت استاندارد و استفاده غیرمجاز این علامت صورت گرفته است.

برنج‌های وارداتی مورد تایید است

مرندی مقدم در ادامه در خصوص استاندارد بودن برنج‌های وارداتی، خاطرنشان کرد: تمامی برنج‌های وارداتی که از مبادی رسمی وارد کشور می شوند مورد تایید سازمان ملی استاندارد ایران است و در مورد این کالا هم وزارت بهداشت و هم سازمان ملی استاندارد ایران نظارت‌های لازم را انجام می دهند، ضمن اینکه در مورد سایر اقلام غلات همچون گندم، قاچاقی وجود ندارد و البته نظارت‌ها نیز روی آنها انجام می گیرد.

آخرین وضعیت بازنگری در استانداردهای خودرو

مرندی مقدم در خصوص تجدیدنظر در استانداردهای خودرو، گفت: تجدیدنظر در استانداردها نه تنها برای خودرو بلکه برای همه کالاها به صورت مستمر صورت می گیرد و در صورت لزوم استانداردها بازنگری می شوند .

وی با بیان اینکه در بحث خودرو نیز تعداد از استانداردها در دستور بازنگری قرار دارند افزود : برای خودروهای مسافری عمومی نیز استاندارد جدیدی به نام واژگونی اتوبوس تدوین شده است .

معاون نظارت بر اجرای استاندارد اظهار داشت: در مورد خودروهای سواری ، کمیته برنامه ریزی بازنگری استانداردها تشکیل شده و دبیر و اعضای آن انتخاب خواهند شد و برنامه تجدیدنظر در استانداردهای خودرو آغاز شده است.

مرندی مقدم در خصوص قطعات یدکی تقلبی در بازار گفت : با توجه به تعداد زیاد قطعات در تولید خودرو ، فقط آن دسته از قطعاتی که مشمول استاندارد اجباری هستند، پایش می شوند .

توقف شماره گذاری وانت پیکان از ابتدای سال آینده

مرندی مقدم از توقف شماره گذاری وانت پیکان از ابتدای سال آینده خبر داد و گفت : شماره گذاری وانت پیکان از ابتدای سال 1394 متوقف می شود و مانند پیکان ، این خودرو نیز به موزه می رود.

کیفیت بنزین‌ مناسب است

معاون نظارت بر اجرای استاندارد با بیان اینکه بنزین های موجود در جایگاه ها مخلوطی از تولید داخل و وارداتی است ، گفت : بعضا اکتان بنزین های وارداتی به بیش از 95 می رسد و اکتان بنزین جایگاه ها به 95 نزدیک شده است .

معاون سازمان ملی استاندارد ایران ، با بیان اینکه تاکنون در شش کلان شهر کشور بنزین یورو 4 توزیع می شود ، افزود: براساس مصوبه دولت، وزارت نفت تا پایان سال 93 باید بنزین یورو 4 در 8 کلانشهر تهران، شیراز، تبریز، کرج، قم، اراک و مشهد توزیع می کرد که هم اکنون توزیع این نوع بنزین در 6 کلانشهر صورت گرفته ولی در شیراز و قم هنوز توزیع بنزین یورو 4 آغاز نشده است که البته وزارت نفت قول داده تا پایان سال 93 به تعهد خود عمل کند.

راهکارهای شناسایی کالاهای استاندارد در بازار

مرندی مقدم ، گفت: مردم می توانند کد 10 رقمی درج شده در زیر علامت استاندارد را به سامانه 10001517 پیامک کرده و نام تولید کننده، اعتبار پروانه استاندارد و سایر موارد مرتبط با استاندارد یک کالا را کنترل کنند.