نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران طی مراسم درختکاری که در تهران با عنوان «جشن تولد زمین» برگزار شد، بر اهمیت لزوم پیروی از توصیه های رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران در خصوص لزوم تلاش جمعی برای حفاظت از منابع طبیعی و جنگل های کشور تاکید کرد. 

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، سرج ناکوزی، نماینده فائو در جمهوری اسلامی ایران در مراسمی با حضور مسئولین سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، وزارت آموزش و پرورش، سازمان محیط زیست و جمع کثیری از دانش آموزان مدارس تهران که توسط سازمان دانش آموزی وزارت آموزش و پرورش در اردوگاه دانش آموزی شهید باهنر تهران به مناسبت هفته منابع طبیعی برگزارشد، افزود: با پیروی و بکارگیری توصیه های مقام معظم رهبری بیاید تمام تلاشمان را برای کاشت درختان بیشتر بکار گیریم و اجازه ندهیم جنگل ها، مراتع و محیط زیست سبز مان در شهرها و حاشیه شهرها مورد تخریب قرار گیرند.

وی با برشمردن ایران به عنوان کشوری نمونه در جهان که یک هفته کامل را به گرامیداشت منابع طبیعی اختصاص می دهد، خاطر نشان کرد: مراسم های گرامیداشت منابع طبیعی نه تنها منعکس کننده اهمیتی است که کشور برای حفاظت از محیط زیست قائل می شود، بلکه نشان دهنده جایگاه فرهنگی عمیق محیط زیست و ارتباط حیات بشر با منابع طبیعی این سرزمین است.

دکتر ناکوزی در بخش دیگری از سخنانش به سهم با ارزش جنگل ها و درختان در پایداری و حفاظت از حیات بشری پرداخت و گفت: جنگل ها و درختان تامین کننده هوای پاکی که تنفس می کنیم و آبی که می نوشیم هستند.

وی افزود: این منابع مهمترین میزبان و حفاظت کننده گونه های زیستی زمین محسوب می شوند و نقش مدافع طبیعی ما را در برابر تغییرات آب و هوایی ایفا می کنند و از این منظر نیز به واسطه وجود درختان و جنگل ها، زندگی برای ما ممکن و پایدار شده است.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) به عنوان آژانس تخصصی سازمان ملل در خصوص مسائل مربوط به جنگلداری طی شانزدهمین کنفرانس خود در سال 1971 روز جهانی ویژه ای را برای جنگلداری بنیان نهاد و هر ساله با گرامیداشت روز 21 مارس (اول فروردین و سال نوی ایرانی) در قالب « روز جهانی جنگل ها» به اهمیت فعالیت های جامعه جهانی در خصوص توسعه پایدار جنگل ها می پردازد.

شایان ذکر است، طی شصت و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در فوریه سال 2013 این مجمع اهمیت روز جهانی جنگل ها را به رسمیت شناخت و با تصویب قطعنامه ای فائو و مجمع جهانی جنگل سازمان ملل را به عنوان مسئول اصلی ارتقا سطح آگاهی ها در خصوص تقویت مدیریت حفاظت و توسعه پایدار جنگل و درختان خارج از جنگل برای نسل های کنونی و آینده برگزید.

هر ساله در طول گرامیداشت هفته منابع طبیعی در کشور، فائو با همکاری دولت جمهوری اسلامی ایران با هدف ارتباط و اطلاع رسانی در سطوح مختلف، از جمله جوامع محلی و مدارس، به ضرورت مدیریت مسئولانه منابع طبیعی موجود در کشور به دلیل اهمیت حیاتی آنها برای نسل های آینده می پردازد.