"فرهاد صالحیان" مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی برنا، با بیان اینکه به 100 درصد اهداف خود در سال 89 رسیده ایم، اظهار داشت: در سال جدبد مهمترین مقوله ما حمل و نقل و ایمنی است و در بخش حمل و نقل مسافر ارتقای سطح خدمات را مدنظر داریم و به نحوی که ایجاد یک پایانه مسافری خصوصی جزو برنامه کاری ما در سال جاری است.

وی افزود: در بخش حمل و نقل کالا، پوشش نرخ عرف و نوسازی ناوگان از جمله برنامه های اداره کل حمل ونقل در سال جاری خواهد بود به نحوی که لزوم افزایش بهره وری در این بخش نیز الزامی است لذا باید از فرصت های ایجاد شده به واسطه هدفمند شدن یارانه ها برای نوسازی ناوگان و ایجاد ساختار حمل و نقلی استفاده بهینه شود.

صالحیان خاطر نشان کرد: باتوجه به اینکه سال جاری به عنوان سال جهاد اقتصادی از سوی رهبر فرزانه انقلاب نامگذاری شده به طوریکه جهاد به معنای تلاش مقدس و فعالیت اقتصادی نیز به منزله عبادت است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان تهران با بیان اینکه لازمه هر جهادی نگاه عمیق به آینده است، گفت: همچنین طرح و برنامه و تجهیز نیروی آموزش دیده از ملزومات جهاد اقتصادی است به طوریکه در بحث آموزش نیروی انسانی که رانندگان را نیز شامل می شود باید به طور مناسب رانندگان تحت آموزش قرار بگیرند.

وی با اشاره به اینکه سال 90 برای بخش حمل و نقل یک جهش حمل و نقلی است، افزود: بسیاری از برنامه و پروژه های حمل و نقل به صورت مداوم انجام خواهد شد به طوریکه یک مرکز معاینه فنی در اردیبهشت ماه به بهره برداری خواهد رسید.

صالحیان با بیان اینکه محل احداث پایانه بخش خصوصی در دست بررسی است، خاطر نشان کرد: محور تهران- قم، بزرگراه یادگار امام(ره) و محور تهران- رودهن از جمله محورهایی است که براساس پارامترهایی همچون دسترسی آسان مردم به پایانه و دیگر موارد مدنظر قرار گرفته است.

به گفته وی،سال جاری برای ناوگان حمل و نقل مسافری هیچ افزایش کرایه ای ابلاغ نشده است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان تهران از راه اندازی سامانه ای به منظور پرداخت های کرایه اتوبوس از طریق تلفن گویا با همکاری بانک صادرات خبر داد و گفت: این سامانه با همکاری و مشارکت بانک صادرات مراحل نهایی خود را طی می کند که به محض اتمام آن استفاده کنندگان از بخش حمل و نقل عمومی قادر خواهند بود بهای بلیط را از طریق تلفن گویا پرداخت کنند.

وی به جابجایی بیش از 9 میلیون مسافر در ایام پیک نوروز (25 اسفند تا 15 فروردین) اشاره کرد و گفت: همچنین اداره کل حمل و نقل و پایانه های استان تهران در سطح کشور رتبه اول جابجایی مسافر را کسب کرد.

صالحیان ادامه داد: میزان جابجایی مسافر در کل کشور 43 میلیون و 204 نفر بود که از این رقم 18 میلیون نفر با اتوبوس، 16 میلیون و 404 نفر با مینی بوس و 9 میلیون و 460 هزار نفر با سواری در سطح کشور سفرد کردند که مجموعا بیش از 43میلیون نفر را شامل می شود.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های تهران با بیان اینکه چهار ترمینال غرب، جنوب، شرق و بیهقی به نمایشگرهای آنلاین وضعیت جاده ها مجهز شده اند، تصریح کرد: با تجهیز جاده ها به دوربین های مدار بسته مسافرین در سالن های انتظار ترمینال به صورت آنلاین می توانند وضعیت هوا، ترافیک و بقیه مسایل احتمالی که در جاده ها ظهور بروز دارند را رویت کنند.

صالحیان از اجرای طرح پیش فروش بلیط اینترنتی برای سواری های برون شهری خبر داد و گفت: مقدمات این طرح برای اجرا به شرکت ها ابلاغ شده به طوریکه در تلاشیم تا این طرح را هرچه زودتر عملیاتی کنیم.

وی با بیان اینکه سوارکردن مسافر بیرون از ترمینال معظلی حل نشده برای ما است، گفت: در صورت مشاهده این موارد به صورت جدی برخورد خواهد شد. لذا افزایش تعداد پایانه ها یکی از موارد پیشگیرانه برای این معضل است.