به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا، سیدشمس الدین حسینی که پیش از خطبه های نماز جمعه امروز تهران سخنرانی می کرد، با اشاره به نام گذاری امسال با نام جهاد اقتصادی اظهار داشت: اگر قدری در حکمت و فلسفه این نامگذاری ها در سال های اخیر تامل کنید، توجه و عنایت خاص رهبر فرزانه انقلاب را به حوزه اقتصادی درمی یابید.

وی ادامه داد: طبق سند چشم انداز ایران در سال 1404 اقتصاد ایران در این سال باید در جایگاه اول منطقه قرار بگیرد و به دنبال این هدف گذاری از طرف رهبر فرزانه انقلاب ابلاغ اصل 44 قانون اساسی و به دنبال آن تاکید بر تامین عدالت اجتماعی و تشویق مردم به پس انداز، سرمایه گذاری و افزایش سطح اشتغال را داشتیم.

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: رهبر فرزانه انقلاب به دنبال ارتقاء سطح عمران و آبادانی کشور و رسیدن به اهداف سند چشم انداز، سال های اخیر را با نام های اصلاح الگوی مصرف، کار مضاعف همت مضاعف و جهاد اقتصادی نام گذاری کردند.

وی با اشاره به معرفی طرح تحول اقتصادی و دنبال کردن آن در 2- 3 سال اخیر اظهار داشت: دنبال کردن طرح تحول اقتصادی پاسخگویی به دغدغه های رهبر معظم انقلاب و حرکت به سوی افق 1404 بود.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه اجرای طرح تحول اقتصادی در سال 89 به نقطه عطف خود رسید، گفت: با اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها در آخرین روزهای پاییز سال 89 و با همراهی مردم گام بزرگی برداشته شد.

وی با اشاره به اینکه سال 89، سال برجسته ای در اقتصاد کشور است، تصریح کرد: در این سال وقتی دولت با حمایت مردم به دنبال اجرای طرح تحول بود، دشمنان ما به تحریم اقتصادی ایران برخاسته اند. چون می خواستند دستاوردهای اجرای این طرح را کم کنند ولی با همت و تلاش مردم مکر و حیله آنها تباه شد.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه در اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها دستاوردهای بزرگی داشتیم، افزود: با وجود تحریم اقتصادی ایران در زمینه فروش نفت و فرآورده های آن که در جهت فلج کردن ایران بود، با همت کارکنان شرکت نفت توانستیم از یک کشور واردکننده فرآورده نفتی به یک کشور صادرکننده تبدیل شویم.

وی افزود: حوزه دیگری که ایران مورد تحریم قرار گرفت، حوزه گندم و نان بود که ما بعد از اجرای هدفمندسازی یارانه ها شاهد صرفه جویی 30 درصدی آن در کشور بوده ایم و ایران با استعدادهایی که در بخش گندم دارد، می تواند به یک کشور صادرکننده تبدیل شود.

به گفته وزیر اقتصاد و دارایی، آمار صادرات غیرنفتی در سال گذشته یکی از درخشان ترین رشدها را داشته و با 25 درصد رشد همراه بوده است. همچنین در بازار سرمایه هم با رشد 86 درصدی در سال 89 روبرو بوده ایم.

حسینی بیان داشت: در سال 89 به اندازه کل سال 88 به اضافه 100 میلیون دلار بیشتر از سال 88 جذب سرمایه خارجی داشته ایم.

وی با اشاره به اینکه بزرگترین طرح های صنعتی در سال 89 در جهت حل مشکلات مردم به ثمر رسید، افزود: این دستاوردها در سایه فضای تلاش مردم و همراهی آنها با دولت تحقق یافته است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه در سال 90 همچنان اراده، تلاش و مجاهدت تداوم پیدا خواهد کرد، خاطر نشان ساحت: ما این نامگذاری را یک حرکت سمبولیک و اقدام نمادین خارج از منظومه رهبر فرزانه نمی بینیم به طوریکه در یک حرکت برنامه ای کار را دنبال خواهیم کرد.

حسینی با بیان اینکه مخاطب نامگذاری سال جهاد اقتصادی محدود به دولت و احیانا قوه مقننه و قضاییه نیست، گفت: همه آحاد مردم، ارکان جامعه، بخش خصوصی و تعاونی در جهاد اقتصادی سهیم هستند به طوریکه جهاد اقتصادی بدون حضور اقشار جامعه امکان پذیر نیست.

وی با بیان اینکه شرایط و زمینه هرچه بیشتر مردم در جهاد اقتصادی فراهم شده است، تصریح کرد: همه فعالان اقتصادی باید همچون گذشته با نیت جهاد اقتصادی در عرصه حضور داشته باشند.

سخن گوی اقتصادی دولت ادامه داد: عرصه دهه چهارم انقلاب، عرصه پیشرفت و عدالت نام گرفته است به نحوی که باید جهاد اقتصادی منجربه افزایش سرعت حرکت اقتصاد کشور شود.

حسینی اضافه کرد: سال 90، سال عطف و شتاب بخشیدن به فعالیت های اقتصادی است، بنابراین این مهم باید توسط بخش های مردمی انجام شود.

وی گفت: صرفه جویی مردم در مصرف انرژی و کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری یکی از مهمترین لوازم جهاد اقتصادی است.

وزیر اقتصاد خاطر نشان کرد: صنعت گران و تولیدکنندگان به دنبال کاهش هزینه و افزایش بهره وری باشند. چرا که این خدمت با این اقدامات نه تنها شتاب می گیرد، بلکه ریشه دار نیز می شود.

حسینی اظهار داشت: حرکتی که آغاز شده، به منظور کاهش هزینه های مالی و نرخ سود نظام بانکی است.

وی با بیان اینکه جهاد اقتصادی مستلزم اندیشه اقتصادی است، گفت: همه ارکان جامعه باید در اندیشه خود تعمق کرده تا سهمی را در پیشرفت کشور ایفا کنیم. 

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه در طرح هدفمندکردن یارانه ها شرط کافی صرفه جویی است، ادامه داد: نظام قیمت گذاری در برق و گاز به نحوی انتخاب شده که هرکس صرفه جویی کند، هم به جامعه خودخدمت کرده و هم در اقتصاد خانواده صرفه جویی کرده است.

وی با بیان اینکه 8 الی 9 درصد مصرف برق کاهش پیدا کرده، تصریح کرد: موج صرفه جویی در اقتصاد ایران شروع شده به طوریکه مصرف سوخت به طور متوسط 20 درصد کاهش نشان می دهد.

حسینی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه باید منابع کشور را به سمت فعالیت های مولد ببریم، اظهار داشت: در سال جهاد اقتصادی باید به سمتی برویم که کارهای عمرانی افزایش پیدا کند.

وی افزود: در سال گذشته موفق شدیم بالغ بر یک میلیون و 600 هزار شغل ایجاد کنیم، اما برای اینکه نرخ بیکاری کاهش یابد، در سال جاری هدف گذاری شده تا میزان ایجاد اشتغال به رقم 2 میلیون و 500 هزار برسد.

وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه این ظرفیت ایجاد اشتغال در اقتصاد ایران وجود دارد، گفت: منابع موجود باید از این کار حمایت کنند و باید با تعامل و همفکری مجلس مسیر این کار را هموار کنیم و منابع عمومی دولت و منابع مردم را با هم تلفیق کنیم تا بیشترین سرمایه گذاری را انجام دهیم و در بودجه آن را دنبال خواهیم کرد.

حسینی با اشاره به اینکه در سال 90 همچنان که به دنبال افزایش شغل و درآمد هستیم، توجه خاصی نیز به برخی از مشکلات اقتصادی داریم، گفت: مسکن مهر امیدی را در شهرهای کم جمعیت و متوسط ایجاد کرده که اقشار کم درآمد جامعه با پرداخت اندکی پول می توانند از مسکن بهره مند شوند که این کار ادامه خواهد یافت.

وی ادامه داد: در تداوم اجرای هدفمندی یارانه ها، اصلاح نظام گمرکی، نظام مالیاتی، شبکه توزیع و نظام بانکی تداوم و شتاب می گیرد.

وزیر اقتصاد و دارایی تصریح کرد: در کنار این برنامه ها جهاد در متن خود مجاهدت و مبارزه دارد، مبارزه در عرصه اقتصاد، یعنی کندن منابع و استفاده از فرصت هایی که هوشیاری خاصی را طلب می کند.

حسینی با بیان اینکه اعمال تحریم نقشه محاربه و تهاجم اقتصادی به ایران بود، افزود: دشمنان با اعمال تحریم به این دل بسته بودند که یاس را در عرصه اقتصادی ایران رقم بزنند.

وی ادامه داد: در سال جهاد اقتصادی باید با هوشیاری مراقبت کنیم تا سایه یاس با ارایه آمار و تحلیل‌های ناامیدکننده بر کشور سایه نیفکند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها به دلیل همدلی مردم بود، گفت: همدلی نیازمند آگاهی است و از اطلاع رسانی که از تریبون های نماز جمعه و رسانه های کشور برای مردم صورت گرفته تشکر می کنم.

حسینی اظهار داشت: در سال جهاد اقتصادی علاوه بر اینکه باید جهاد در اندیشه و رفتار اقتصادی باشد، جهادباید در گفتار و نوشتار اقتصادی کشورنیز وارد شود.