به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا، یکی از نکات مهم در بسته سیاستی نظارتی سال 90 بانک مرکزی کاهش نرخ سود عقود مبادله ای برای تسهیلات با باز پرداخت 2 ساله از 12 درصد به 11 درصد است. نکته قابل تامل این است که تسهیلاتی که بانک ها به صورت کوتاه مدت و در کمتر از 2 سال ارایه می کنند یکی به صورت تسهیلات قرض الحسنه است که سود دریافت نمی شود و دیگری عقد مضاربه است که سود آن بصورت مشارکتی تعیین می شود.

سیدعباس موسویان عضو کارگروه بانکداری بدون ربا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی برنا با اشاره به اینکه تسهیلات ارایه شده از طرف بانک ها در قالب عقود مبادله ای معمولا بالای 2 سال است، اظهار داشت: کاهش نرخ سود بانک ها در عقود مبادله ای از 12 درصد به 11 درصد بیشتر حالت خبری دارد تا عملیاتی و تاثیر چندانی در بازار پولی کشور ندارد و در عمل هیچ اتفاقی نمی افتد.

وی، درباره تعیین سقف و کف برای عقود مشارکتی، گفت: در مصوبه بانک مرکزی برای عقود مشارکتی، تبصره ای وجود دارد که به موجب آن، بانک ها برای عقود مشارکتی بین 14 تا 17 درصد سود انتظاری اولیه را در، قرارداد ذکر می کنند و در پایان کار بانک ها بر اساس سود تحقق یافته پایان دوره، تسویه حساب می کنند و این امر هیچ اشکال شرعی برای بانک ها نخواهد داشت.

موسویان ادامه داد: بانک ها عملا در شرایط موجود سود عقود مشارکتی را در هنگام قرارداد 17 درصد درنظر می گیرند و در پایان دوره اگر سود تحقق یافته بالای 17 درصد باشد، با سود تحقق یافته، با مشتری تسویه حساب می کنند.

 بانک باید به اندازه نرخ تورم، سود به سپرده گذاران بدهد
این عضو بانکداری بدون ربا درباره نرخ سود پرداختی به سپرده گذاران بانکی، گفت: مشتریانی که به بانک به دید محل سرمایه گذاری نگاه می کنند، حداقل انتظارشان از بانک این است که ارزش دارایی‌هایشان توسط بانک مربوطه حفظ شود.

وی ادامه داد: بانک باید به اندازه نرخ تورم، سود به سپرده گذاران بدهد و شورای پول و اعتبار به خاطر تورم انتظاری 12.5 درصد، سود علی الحساب را برای سپرده ای یکساله 12.5 درصد تعیین کرده است.

موسویان افزود: در صورت ایجاد تزلزل در تورم انتظاری، سود تعیین شده برای سپرده ای یکساله قانع کننده نبوده و امکان دارد بخشی از منابع بانک ها به سمت سرمایه گذاری های غیر رسمی سوق پیدا کند تا بتوانند سود سپرده گذاران را پرداخت کنند.

وی با اشاره به اینکه از نظر شرعی بانک ها موظفند، اگر سود بالاتری در بانک تحقق یابد، سود بیشتری به سپرده گذار بدهند، اظهار داشت: باید بانک ها دورنمای مشخصی برای سپرده گذاران خود داشته باشند و در جهت قانع کردن سپرده گذاران خود گام بردارند.

موسویان خاطر نشان کرد: در صورت نارضایتی سپرده گذاران از سود دریافتی از بانک ها، سپرده های خود را در اختیار بانک ها قرار نخواهند داد و به این صورت تسهیلات دهی بانک ها با مشکل روبرو خواهد شد.