به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا، با گذشت 10 روز کاری از آغاز معاملات بورس تهران شاخص بورس که ثبت دو رکورد 24 و 25 هزار واحدی را از خود به جای گذاشت، امروز با گذر از مرز 26 هزار واحد سومین رکورد را ثبت کرد.

بنابراین گزارش، رکود بازارهای رقیب از یک سو و بسته سیاستی- نظارتی بانک مرکزی از سوی دیگر بستر رشد و ادامه رکوردزنی های بازار سرمایه را فراهم کرد، این درحالی است که میزان تمایل رییس جمهوری و تیم مشاوره ای وی به مسایل بازار سرمایه سبب شده است این بازار ، موقعیت بهتری را در میان بخش های اقتصادی کشور شاهد باشد.

حمایت مناسب دولت در کنار رشد بهای نفت منجر به ادامه رکوردزنی‌های بورس در سال 90 شد. اما در این میان آنچه که باید به آن توجه ویژه شود لزوم استفاده دولت از فضای کنونی بازار سرمایه برای شتاب دهی به واگذاری های اصل 44 است چرا که در صورت عدم توجه به رفع عطش بازار سهام، با اعضاهای جدید شاهد تمایل بیشتر سهام داران به برخی از سهام و رشد غیرمعمول قیمت آنها خواهیم بود که این امر خود تهدیدی جدی برای بازار سرمایه قلمداد می شود.

گفتنی است، در کنار رکوردزنی های بازار سرمایه در سال 90 معامله گران شاهد تحولات اقتصادی دیگر از جمله تغییر روش قیمت گذاری محصولات پتروشیمی در بورس کالا بودند که این حرکت منجر به معامله محصولات پتروشیمی به قیمت پایه فوق منهای 5 در روز چهارشنبه هفته گذشته شد که این امر حرکت تازه ای را درصنعت پتروشیمی کشور ایجاد خواهد کرد.

در چنین شرایطی پیش بینی افزایش سودآوری شرکت های پتروشیمی منجر به اقبال بازار سهام به شرکت های پتروشیمی شد تا آنجا که به دنبال این اتفاق در روز چهارشنبه، تالار بورس اوراق بهادار شاهد تشکیل صف خرید در نماد شرکت هایی مانند خارک، شازند و شیراز بود.

بنابر این گزارش، شاخص کل بورس اوراق بهادار امروز با رشد 1.34 درصدی معادل 346 واحد به 26 هزار و 231 واحد رسید. همچنین شاخص صنعت با رشد 1.57 درصدی به 20 هزار 614 واحد و شاخص 50 شرکت فعال تر با رشد 1.32 درصدی به یک هزار و 254 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول پس از رشد 1.61 درصدی رقم 22 هزار 247 واحد رسید همچنین شاخص بازار دوم با کاهش 0.16 درصدی به 32 هزار و 23 واحد کاهش یافت.

گفتنی است شرکت های ملی صنایع مس ایران با تاثیر 65.18 درصدی، فولاد مبارکه اصفهان 48.41 درصدی، چادرملو 31.90 درصدی و کشتیرانی جمهوری اسلامی 30.85 درصدی بیشترین تاثیر را در رشد شاخص اعمال کردند. 

بر این اساس ارزش بازار سهام به یک هزار و 257 میلیارد ریال رسید که در این میان شرکت های ملی صنایع مس با تاثیر 3.90 درصدی، فولاد مبارکه اصفهان 2.99 درصدی، چادرملو 3.01 درصدی، کشتیرانی جمهوری اسلامی 11.77 درصدی و گل گهر 3.99 درصدی بیشترین نقش را در افزایش ارزش بازار اعمال کردند.

گفتنی است شرکت های ایران خوردو با تاثیر 3.50 درصدی، سایپا 1.95 درصدی، گروه بهمن 2.57 درصدی، خدمات انفورماتیک 1.70 درصدی و سرمایه گذاری سایپا 2.30 درصدی بیشترین نقش را در کاهش ارزش بازار داشتند.

گفتنی است، امروز در نماد شرکت های بانک تجارت، فولاد آلیاژی ایران، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، سنگ آهن گل گهر و بانک پارسیان صف خرید تشکیل شد. همچنین بازار شاهد تشکیل صف فروش در نماد شرکتهای سایپا، سرمایه گذاری سایپا، گروه بهمن، زامیاد و لیزینگ رایان سایپا بود.