به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا، بازار سهام در هفته جاری فضای متعادل تری را تجربه کرد و با افزایش عرضه سهام برخی شرکت ها،روند رشد خود را با آهنگی منطقی تر تداوم بخشید و برآیند تحولات این هفته در بازار سهام ،افزایش 2.5 درصدی شاخص کل بود.

بر این اساس، بازار سهام در حالی سومین هفته کاری در سال 90 را پشت سر می گذارد که توانست در آخرین روز معاملاتی به ارزش 127 میلیارد دلاری دست یابد.هر چند که در این هفته سهام شرکت های معدنی و فلزی ترمز اصلی شاخص محصوب شدند. چرا که اثر شایعه افزایش50 تا 100 درصدی نرخ بهره مالکانه معادن، به رغم تکذیبیه های مسوولان ایمیدرو، منجر به افول وضعیت این سهام در بورس تهران شد و بنا براین شرایط، اسامی شرکت های چادرملو،، فولاد مبارکه اصفهان، گل گهر در لیست منفی کنندگان شاخص قرار گرفت.

گفتنی است سهام گروه معدنی و خودرویی ،پس از رشد شتابان دو هفته آغازین سال، در این هفته تغییر جهت دادند و همگام با فزونی عرضه ها ،نشانه هایی از اصلاح قیمت را از خود نشان دادند، اقدام اخیر سازمان خصوصی سازی در عرضه خرد سهام در نماد سایپا،نقش مهمی در آرام کردن رشد مبتنی بر هیجان سهام خودرویی داشت و با کنترل قیمت سهام سایپا،سایر سهام این گروه از جمله گروه بهمن و زامیاد در مسیر نزول قرار گرفتند.

از طرفی دیگر باادامه حرکت صعودی قیمت ها و شاخص از ابتدای سال تا کنون،در هفته جاری شائبه حبابی بودن بورس قوت گرفت و بسیاری از فعالان بازار سهام با وارد کردن انتقاداتی به توجه بیشتر مسوولین جهت اتخاذ راهکارهای مناسب برای ممانعت از افزایش حبابی قیمت ها،خواستار عرضه های جدید و وورد سهام تازه نفس به بورس تهران شدند، البته وزیر اقتصاد در هفته جاری در مصاحبه های خود شائبه حبابی بودن بورس را رد کرد.

لازم به ذکر است که در شرایط فعلی با توجه به پارامترهای اقتصادی و شرایط بازار سهام ،نمی توان حبابی بودن بورس را به طور کامل رد کرد، چرا که با بررسی ورود جریان نقدینگی با حجم بالا به بورس و کاهش تعداد سهام نسبت به این جریان، خواه یا نا خواه قیمت سهام برخی از شرکت ها تحت تاثیر انتظارات بازار افزایش غیر منطقی در پیش گرفته و در چنین شرایطی خطر تشکیل حباب و ترکیدن آن بیشتر حس می شود .

بر این اساس بارها و بارها در روزهای اخیر اهالی بازار سهام خواستار ورود سهام جدید و عرضه های اولیه در بورس بودند، تا شاید با این عمل بازخوانی بازار حبابی سال 82 تا 84 صورت نگیرد.