به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا، "حمیدرضا کاتوزیان" رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در حاشیه افتتاح شانزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران اظهارداشت: توسعه بخش های مختلف نفت و گاز کشور و تدوین قوانین در حوزه انرژی در سرفصل فعالیت های مجلس قرار دارد و اخیراً نیز طرح اصلاح الگوی مصرف انرژی اجرایی شد که تأثیر مستقیمی بر اقتصاد کشور داشت.
 
وی افزود: برای بررسی قانون پنجم توسعه نیز وقت بسیاری صرف شده و اقدامات مطلوبی در بخش های نفت، گاز و پتروشیمی صورت پذیرفته تا اهداف این برنامه به صورت عملیاتی درآید.

کاتوزیان با بیان اینکه بحث بودجه سال 90 هنوز به اتمام نرسیده، اظهار امیدواری کرد تا بخش قابل توجهی از درآمدهای کشور (حدود 18 درصد) به توسعه منابع نفت و گاز اختصاص یابد زیرا این امر تأثیر محسوسی بر فعالیت های وزارت نفت می گذارد.

وی با تأکید بر اینکه وزارت نفت در سال جهاد اقتصادی باید توسعه میادین مشترک را به عنوان اساسی ترین موضوع مورد بررسی قرار دهد، گفت: در زمینه پارس جنوبی نیز بخش بزرگی از قراردادها به شرکت های ایرانی واگذار شده که امیدواریم گام بزرگ و مثبتی برای وزارت نفت باشد.

رییس کمیسیون انرژی مجلس با تأکید بر اینکه عمر میادین فعلی نفت و گاز که در حال تولید هستند به نیمه دوم رسیده، تصریح کرد: این امر موجب کاهش تولید شده است گرچه تلاش های وزارت نفت در سال های اخیر نشان دهنده کشف میادین جدید در کشور است اما باید بگویم که ایران در زمینه اکتشاف میادین جدید و حتی انجام مطالعات ابتدایی نیز عقب است و اگر به اکتشافات منطقه خلیج فارس نگاه کنیم متوجه می شویم که الگوی یکسانی در منطقه جنوبی کشور وجود دارد که براساس آن کشف میادین هیدروکربنی در کشورهای جنوبی همسایه ایران نشان می دهد در مناطق جنوبی کشور می توانیم به اکتشافات خوبی دست یابیم.

کاتوزیان افت ظرفیت تولید در کشور را براساس مطالعات انجام شده و تأیید وزارت نفت 70 هزار بشکه در روز اعلام کرد و درباره اعتراض مردم مبنی بر افزایش قیمت قبض های گاز گفت: قیمت قبض های گاز با اعتراض مردم همراه بود که این امر در کمیسیون انرژی منعکس شد و به این نتیجه رسیدیم که لازم است این مسأله به صورت مجدد توسط دولت و مجلس مورد بررسی قرار گیرد و باید بدانیم که آیا فشار وارد شده به مردم واقعی است یا تنها به قشر محدودی از جامعه فشار وارد شده سپس راه های جدید را برای اصلاح قیمت ها بررسی کنیم.

وی ادامه داد: سعی می کنیم این موضوعات را در تعامل با دولت حل و فصل کنیم البته ترجیح می دهیم که خود دولت به اصلاح این طرح بپردازد.

رییس کمیسیون انرژی مجلس درباره افزایش قیمت نفت گفت: افزایش قیمت نفت طی ماه های اخیر به سبب بروز تنش هایی که در منطقه رخ داده است اما باید تلاش کنیم تا وابستگی بودجه کشور را به نفت کاهش داده و در پی ساماندهی مالیات، حقوق گمرکی، صادرات غیر نفتی و مواردی از این دست باشیم. البته وابستگی به نفت یک واقعیت است که اقتصاد ما را شکل می دهد.

کاتوزیان درباره قرارداد کرسنت اظهار داشت: این قرارداد با مشکلاتی در زمینه مسائل سیاسی، اقتصادی و فنی همراه است که از سوی وزارت اطلاعات، دیوان محاسبات، سازمان بازرسی کل کشور، مجموعه دولت و مجلس شورای اسلامی بررسی می شود.

وی افزود: این موضوعات در جلسات متعددی که با مسوولان عربی شرکت الحلال داشتیم مورد بررسی قرار گرفت با این حال پیشرفت قرارداد دچار کندی شد که البته استدلال دیوان محاسبات مبنی بر وجود موارد غیر متعارف نیز صحیح بود و همچنین قیمت درنظر گرفته شده برای گاز نیز بسیار پایین بود.

رییس کمیسیون انرژی مجلس گفت: در آن زمان اصلاح زیادی روی قیمت ها صورت گرفت اما باز هم حواشی بسیاری در این قرارداد مطرح است که مسوولان دولت و کشور معتقدند که حتما این موانع باید رفع شوند.

کاتوزیان ادامه داد: آخرین جمع بندی این بوده که قرارداد کرسنت تا زمان حل شدن موضوعات مذکور باید معلق بماند، زیرا طرف خارجی رفتارهای نامناسبی داشته که قابل قبول نیست، به عنوان نمونه آنها حق ندارند در آب های متعلق به ایران پرچم کشور خود را برافرازند و یا محل کار تعیین شده در قرارداد را تغییر دهند، بنابراین بحث های مورد بررسی بسیار وسیع تر از موضوعاتی مانند رشوه و غیره است که باید شفاف سازی شوند تا بتوانیم مراحل بعدی را طی کنیم.

وی افزود: کمیسیون اصل 90 این موارد را بررسی مجدد می کند اما نسبت به این قرارداد نظر منفی دارد در حالی که نظر دولت مثبت است، لازم به ذکر است بحث اصلی روی قیمت است و سایر مسائل سیاسی نیز باید حل و فصل شوند اما بهتر است که این جریان به صورت مسالمت آمیز حل شود.

رییس کمیسیون انرژی مجلس درباره قراردادهای وزارت نفت گفت: اخیراً مذاکراتی با وزارت نفت داشته ایم که براساس آن معین شد تا قراردادهای وزارت نفت مانند قرارداد فروش گاز به پاکستان به مجلس فرستاده شود تا مورد بررسی قرار گیرد البته محتویات قراردادها و نتایج آن کاملاً محرمانه خواهد بود.