به گزارش سرویس اقتصادی برنا، "سید رضا فاطمی امین" رییس ستاد تحول وزارت صنایع و معادن از معرفی بیش از 2 هزار بنگاه صنعتی به بانك های عامل برای استفاده از منابع طرح هدفمند كردن یارانه ها خبر داد و اظهار داشت: تاكنون 6 هزار بنگاه صنعتی در وبگاه رسمی ستاد تحول ثبت نام كرده اند.

به گفته وی از یك ماه گذشته تاكنون پایش محلی اطلاعات داده شده این بنگاهای صنعتی در حال انجام است.

فاطمی امین گفت: پس از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها، اعطای تسهیلات به صنعتگران بر اساس شرایط انتخابی صنعتگران، با نرخ های 3، 9 و11 درصد صورت می گیرد.

رییس ستاد تحول وزارت صنایع و معادن ادامه داد: برنامه های اصلی این وزارتخانه پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها شامل 2 برنامه كوتاه و میان مدت است.

وی افزود: بر اساس برنامه كوتاه مدت كه با رویكرد تامین نقدینگی واحدهای صنعتی صورت می گیرد، طرح هایی تعریف شده كه افزایش قیمت ها با شیب ملایمتری افزایش یابد بر این اساس خط اعتباری انرژی به عنوان مهمترین این طرح ها تعریف شده است.

مشاور وزیر صنایع و معادن سود این تسهیلات را سه درصد عنوان و بیان کرد: این سه درصد سود تسهیلات نیست بلكه به عنوان كارمزد این تسهیلات خواهد بود این در حالیست كه واحدهای صنعتی برای دریافت این تسهیلات احتیاج به وثیقه ای ندارند و فقط با ارائه سفته ، میتوانند از این تسهیلات استفاده كنند.

فاطمی امین گفت: واحدهای صنعتی كه بدهی معوقه دارند نیز می توانند از این تسهیلات استفاده كنند.

وی با بیان اینكه تاكنون از این طرح ها استقبال چشمگیری صورت گرفته است، گفت: در ادامه این طرح ها تسهیلاتی برای بازسازی و تكمیل فرایند تولید در نظر گرفته شده است كه بازپرداخت آن دو ساله و با سود 9 درصد خواهد بود، ضمن آنكه اگر صنعتگری خواستار بازپرداخت آن در طول 5/6 سال باشد باید با سود 11 درصد پرداخت كند.

رییس ستاد تحول وزارت صنایع و معادن اضافه کرد: دلیل این امر آن است كه این منابع به نسبت منابعی كه بانك ها می توانند تامین كنند كمتر است بنابراین از سوی منابع بانك ها تامین می شود.

فاطمی امین تصریح كرد: آنچه كه از صنعتگران واقعی حمایت می كند ارایه كمك بلاعوض به آنها نیست بلكه ارایه وام كمك بهتری برای آنان خواهد بود.

وی با اشاره به ارتقای مدیریت بنگاه ها و خدمات مشاوره ای در این زمینه نیز اظهار كرد: این طرح كه در 8 استان كشور آغاز شده با 50 درصد كمك بلاعوض حمایت می شود.

رییس ستاد تحول صنایع و معادن با بیان اینکه در شناسایی صنایع تاثیر پذیر علاوه بر هزینه مستقیم انرژی ، تقاضای محصول را نیزدر نظر گرفته ایم، تصریح كرد: علاوه بر صنایع انرژی بر و تاثیر پذیر، صنایعی كه بازار مصرفی بزرگی دارند نیز در صورت تایید از تسهیلات حمایتی برخوردار می شوند واز این رو درصنایعی نظیر لبنیات نیز اقدامات حمایتی را تدارك دیده ایم.

فاطمی امین گفت: یكی از اقدامات مهمی كه به منظور ایجاد بستری مناسب برای بهینه سازی مصرف انرژی واحدهای صنعتی انجام شده، تدوین بسته حمایتی بخش صنعت است.

وی ادامه داد: با توجه به گستردگی صنایع و به منظور اجرای هرچه بهتر طرح هدفمندسازی یارانه ها، مقرر شد مبلغ تخصیص یافته به 10 هزار و 500 میلیارد افزایش یابد كه پیش بینی می‌شود تاثیرات خوبی را به دنبال داشته باشد.

مشاور وزیر صنایع و معادن گفت: اجرای قانون هدفمندی یارانه ها باعث تخصیص منابع قابل توجه به بخش صنعت و معدن از محل هدفمند كردن یارانه‌ها شده است كه این امر منشاء تحولات بسیار بزرگی در بخش تولید كشور خواهد شد.