"سردار رستم قاسمی" فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی برنا، درباره نیازمندی صنعت نفت ایران به نیروهای خارجی برای پیشبرد طرح‌ها اظهارداشت: ما در بسیاری از پروژه های عظیم ملی قابلیت رقابت با کشورهای پیشرفته خارجی را داریم و در ایران نیز برخی شرکت های قدرتمند داخلی مانند صدرا و ایزایکو با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) همکاری می کنند.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی‌های دقیقی برای ساخت نیروگاه بوشهر در نظر گرفته شده ادامه داد: شرکت های نفتی ایران تا امروز به هیچ عنوان نیازمند حضور خارجی ها به ویژه در بخش فراساحل نبوده اند.

قاسمی ادامه داد: در بخش توسعه بندر شهید بهشتی در چابهار که قطب حمل و نقل و توسعه شرق کشور محسوب می شود، توانسته ایم طرح را به خوبی پیش برده و هزینه آن را نیز از منابع داخلی مانند انتشار اوراق مشارکت تأمین کنیم پس از آن نیز در پی برقراری ارتباط میان چابهار تا شمال کشور با هدف ترانزیت به آسیای میانه به ویژه در بخش راه آهن هستیم که این طرح نیز به تأمین منابع مالی نیاز دارد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) درباره فعالیت شرکت های حفاری در ایران گفت: یکی از پیمانکاران حفاری در کشورمان شرکت حفاری شمال است که به تازگی در حال واردکردن دکل های حفاری دریایی برای آبهای خلیج فارس است اما این موضوع به این معنی نیست که پیش از این، دکل های حفاری دریایی مناسبی در اختیار نداشته ایم زیرا علاوه بر حفاری شمال سایر شرکت های حفاری ایرانی نیز در این زمینه فعال هستند.

وی با تأکید بر اینکه تعداد دکل های حفاری خشکی در کشورمان در حد مطلوبی قرار دارد تصریح کرد: از آنجا که با کمبود دکل های حفاری دریایی مواجه هستیم نه تنها به واردات این دکل ها می پردازیم بلکه هم اکنون در شرکت صدرا (در منطقه بوشهر) در حال ساخت دکل های حفاری هستیم و این صنعت را نیز توسعه می دهیم.

به گفته قاسمی از توان نیروها و مهندسان خارجی تنها برای ساخت 2 فروند اول استفاده می شود و پس از انتقال دانش از خارجی ها به نیروهای ایرانی سایر دکل ها در داخل کشور و براساس دانش متخصصان کشورمان ساخته خواهد شد.