به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت "رضا تقی پور" وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برنامه ها برای توسعه ارتباطات دیتا، اظهار داشت: از استانداری ها خواسته شده تا برنامه خود را برای توسعه ارتباطات دیتا تهیه کنند و وزارت ارتباطات هم در این زمینه مشاوره خواهد داد.

وی افزود: هم اکنون در 11 استان برنامه ایجاد مرکز داده استانی ایجاد شده که کار این مراکز تجمیع داده‌های دستگاه های دولتی در یک محیط امن و مناسب است تا تمام دستگاه های دولتی در سطح استان بتوانند از این فضا و حافظه استفاده کنند.

تقی پور ادامه داد: به طور مثال در استان بوشهر، 560 نقطه از طریق فیبر و خطوط پرسرعت به استانداری وصل شدند. اینها با هم ارتباط دارند و معنی آن این است که ما در این استان تمام زیرساخت های لازم را برای اینکه دستگاه ها به صورت الکترونیکی خدمات خود را هم به مردم ارائه دهند و هم بین خود این اطلاعات گردش پیدا کند، فراهم شده است.

وزیر ارتباطات همچنین درباره برنامه ها برای افزایش کیفیت تنوع خدمات الکترونیکی گفت: توسعه خدمات الکترونیکی یک بحث همگانی است و فقط منحصر به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست. براین اساس ما این کار را در قالب کارگروه مدیریت فناوری اطلاعات دولت دنبال می کنیم.

تقی پور تصریح کرد: 12 کمیته برای امور مختلف تشکیل شده است. وظیفه هر کمیته فراخوان به دستگاه های مربوط است و فرایند خدماتی که باید الکترونیکی شوند، تعریف می شود و به مرور این خدمات هم از نظر تنوع و هم از نظر کیفیت و کامل بودن وارد شبکه خدمات الکترونیکی دولت خواهد شد.

وی اظهار داشت: امسال در برنامه توسعه تجارت الکترونیکی، بحث امضای دیجیتال را به عنوان یکی از زیرساخت های اصلی داریم. خوشبختانه هم اکنون وزارت بازرگانی آمادگی دارد و این موضوع به همه دستگاه ها ابلاغ شده است.

رضا تقی پور تصریح کرد: دستگاه ها برای هر کاری که نیاز به احراز هویت در فضای مجاری داشته باشد، یعنی باید از امضای دیجیتال استفاده کنند. در سایر زمینه ها هم به همین ترتیب خواهد بود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مالیات الکترونیکی، گمرک الکترونیکی از دیگر برنامه‌هایی عنوان کرد که در حال پیگیری است و افزود: وزارت ارتباطات در این کارگروه پیشرفت پروژه‌ها را رصد می کند و امیدواریم امسال اتفاقات خوبی در حوزه خدمات الکترونیکی رخ دهد.