به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از سنا، شبکه خبری «سی ان بی سی» در نظرسنجی از اقتصاددان‌ها، مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری و تحلیلگران راهبردی اعلام کرد: در سال ۲۰۱۱ اقتصاد آمریکا و شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ به اندازه‌ای که قبلا تصور می‌شد، رشد نخواهند کرد.

براساس این گزارش، شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی پیش‌بینی کردند شاخص اس اند پی 500 در ماه دسامبر (آذر) امسال به مرز ۱۳۶۷ واحد خواهد رسید. این رقم نسبت به پیش‌بینی قبلی، 7.2درصد کاهش یافته است. هرچند برخی کارشناسان می‌گویند: پس از دو سال رشد مداوم، بازار سهام به استراحت نیاز دارد.

در واکنش به این گزارش، اسکات رن از بانک ولزفارگو گفت: افت بازار سهام موقتی خواهد بود.

وی افزود: با توجه به رشد ۱۰۰ درصدی شاخص اس‌اندپی۵۰۰ از مارس ۲۰۰۹ تاکنون، همچنین آماده‌سازی بازار سهام از سوی فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) برای افزایش نرخ‌های بهره بانکی در سال ۲۰۱۲، افت کنونی بازار امری عادی به شمار می‌رود.

این افت برای دومین اوجگیری بازار سهام در نیمه دوم امسال ضروری است. ۸۲ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی گفته‌اند که فدرال رزرو برنامه بازخرید اوراق قرضه دولتی را که مهلت آن در ماه ژوئن (خرداد) پایان می‌یابد، تمدید نخواهد کرد. این رقم در گزارش ماه آوریل ۶۶ درصد بوده است.

اقتصاد آمریکا به تدریج از بدترین و شدیدترین رکود اقتصادی ۷۰ سال اخیر خارج می‌شود، هرچند برخی معتقدند، افزایش بهای مواد غذایی و بنزین می‌تواند روند بهبود اقتصادی این کشور را مختل کند. در چنین شرایطی، سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (مستقر در پاریس) پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی آمریکا در سال ۲۰۱۱ را به 2.6 درصد افزایش داده است. این نهاد در نوامبر سال گذشته نرخ رشد اقتصادی آمریکا در سال جاری را 2.2 درصد پیش‌بینی کرده بود.

در همین حال، سایت خبری- تحلیلی بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد: بازار سهام آمریکا برای چهارمین هفته پیاپی با کاهش مواجه شده است. بر پایه این گزارش، نگرانی سرمایه‌گذاران از تداوم بحران بدهی در اروپا، عامل اصلی این وضعیت بوده است. این طولانی‌ترین زمان افت بازار سهام طی ۱۵ ماه اخیر به شمار می‌رود.

کارشناسان می‌گویند: باوجود رشد بازارهای کالا و پیش‌بینی رهبران گروه ۸ درباره بهبود اوضاع و سرعت گرفتن روند رشد اقتصادی جهان، نگرانی درباره بحران بدهی کشورهای منطقه یورو تاثیر منفی زیادی بر بازار سهام آمریکا داشته است. طی هفته گذشته، شاخص اس‌اندپی۵۰۰ با 2 درصد افت به 10.1331 واحد رسید. شاخص صنعتی داوجونز هم 6 درصد معادل 46.7 واحد کاهش یافت و به سطح ۱۲ هزار و ۴۴۱ واحد رسید.