به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا، مراسم تودیع "مسعود میرکاظمی" وزیر سابق نفت و "محمد علی آبادی" سرپرست وزارت نفت امروز با حضور "محمدرضا رحیمی" معاون اول رییس جمهوری، "مرتضی تمدن" استاندار تهران، و جمعی از مدیران ارشد صنعت نفت بدون حضور میرکاظمی در ساختمان مرکزی این وزارتخانه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، پس از آنکه علی آبادی حکم انتصاب خود را از رحیمی دریافت کرد، معاون اول رییس جمهوری طی سخنانی با بیان اینکه امروز به بهانه معارفه علی آبادی و تودیع میرکاظمی گرد هم آمده ایم، وزارت نفت را ثروتمندترین وزارتخانه ایران خواند و گفت: مهندسان و کارشناسان برجسته ای در صنعت هستند که موجب افتخار این صنعت محسوب می شوند حتی اگر چاهی از نفت و منبعی از گاز هم نداشته باشیم باز برجستگانی که در این صنعت حضور دارند سرمایه عظیمی برای کشور هستند.

وی با بیان اینکه در زمان وزارت میرکاظمی شاهد اتفاقات خوبی در صنعت نفت بودیم، اظهار داشت: در کارگروه نفت تلاش می کردیم خواسته های ایشان را به تصویب برسانیم چنانکه در نخستین جلسه از این کارگروه 54 موضوع در 50 دقیقه به تصویب رسیدند و در کارگروه دوم نیز که در پارس جنوبی برگزار شد تمامی کارها به 4 پیمانکار ایرانی به ارزش 22 هزار میلیارد تومان سپرده شد و این بزرگترین شوکی بود که به تحریم کنندگان وارد کردیم و البته بزرگترین افتخار برای کشورمان بود که به شایستگی های صنعت نفت پی بردیم.

وی افزود: علی آبادی نیز از ابتدای انقلاب در زمره موسسان جهاد سازندگی بود و طی هشت سال دفاع مقدس نیز با عناوین مختلف عمر خود را در جبهه ها گذراند و به درجه جانبازی رسید.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه علی آبادی سمت معاونت جنگ وزارت راه و بنیاد مستضعفان را بر عهده داشته، ادامه داد: کارهای برجسته ایشان مربوط به سازمان تربیت بدنی است زیرا طی چهار سال خدمت ایشان در دولت نهم در همه شهرها و روستاهای کشور، شاهد آغاز طرح های عمرانی ورزشی بودیم تا جایی که در دولت دهم هیچ مصوبه عمرانی ورزشی نداشته ایم و اکنون نیز 965 طرح از طرح های عمرانی ورزشی دولت نهم باقی مانده است و امیدواریم هنگامی که ایشان از وزارت نفت می روند نیز 965 طرح از خود بر جای گذاشته باشند.

رحیمی با اشاره به اینکه علی آبادی پس از کناره گیری از تربیت بدنی، مدیریت کمیته ملی المپیک را نیز بر عهده داشت ادامه داد: به ایشان پیشنهاد شد که در سمت معاونت اول ریاست جمهوری نیز ما را یاری رسانند اما در این زمینه از ما نیز سبقت گرفتند و با توجه به این تجارب امیدواریم گام های موثری در عرصه نفت و گاز کشور بردارند.

معاون اول رییس جمهور درباره سیاست های دولت در وزارت نفت تاکید کرد: این سیاست ها باید به شکل یک چارچوب معین درآید و تمامی کارکنان صنعت نفت نیز بر اساس همان مسیر حرکت کنند زیرا نفت مهم‌ترین وزارتخانه ایران است و سفره معیشت ایرانیان از محل درآمدهای نفت و گاز تامین می شود.

وی افزود: رونق مدارس، دانشگاه ها، شهرها، بازارها، گسترش عمران و توسعه فرهنگ ما به پشتوانه وزارت نفت حرکت می کند؛ بنابراین باید وضعیت کنونی صنعت نفت را دگرگون کنیم و تلاش کنیم با افزایش صادرات غیرنفتی، درآمدهای نفت را برای توسعه زیرساخت ها هزینه کنیم.

رحیمی با اعلام این مطلب که براساس برنامه ریزی های صورت گرفته میزان صادرات غیرنفتی در سال جاری باید به مرز 45 میلیارد دلار برسد گفت: نه تنها لازم است صادرات غیر نفتی با صادرات نفت ایران برابری کند بلکه باید از آن سبقت بگیرد زیرا رهبر فرزانه انقلاب علاقمند هستند روزی از مسوولان بشنوند که این امر محقق شده و ما به ایشان وعده داده ایم تا رسیدن به این رقم را اجرایی کنیم.

وی افزود: هر چه صادرات غیرنفتی افزایش یابد، دست انداختن بر منابع نفتی و گازی کم شده و مبالغ صرفه جویی شده نیز برای زیرساخت ها هزینه می شود که بی نیازی کشور را در پی خواهد داشت.

معاون اول رییس جمهوری درباره سیاست های لازم در نفت توضیح داد: صیانت از منابع نفت و گاز، کوشش در بسط تکنولوژی در جهت خودکفایی بیشتر، نظارت بر صادرات نفت، گاز و فراورده های نفتی، هماهنگی فعالیت ها و عملیات ها در واحدهای مختلف، تعیین سیاست انرژی کشور، مشخص کردن خط مشی کلی، تعامل با سازمان خصوصی سازی، همکاری با سازمان بورس، حفظ جایگاه دومین تولید کننده نفت خام اوپک، دستیابی به جایگاه دوم جهانی در ظرفیت تولید گاز جهانی از جمله سیاست های مورد نظر برای اجرایی شدن در صنعت نفت است که آقای علی آبادی باید در پیمانی که امروز با صنعتگران نفت می بندد متعهد شود که این سیاست ها را اجرایی کند.

وی در ادامه، هفت موضوع اصلی را از استراتژی های صنعت نفت کشور خواند و گفت: شناسایی تمامی منابع هیدروکربوری با اولویت مخازن مشترک، افزایش ظرفیت تولید با حفظ سهم ایران، افزایش سهم گاز در سبد انرژی کشور از طریق جایگزینی فراورده های نفتی، تلاش برای صدور گاز به کشورهای همسایه و سایر کشورهای جهان، تنش زدایی و ارتقا سطح همکاری با دیگر کشورها، حرکت به سوی صادرات فراورده های نفتی باارزش به جای نفت خام و در نهایت حمایت و تقویت زنجیره پایین دستی صنعت نفت از جمله این موارد محسوب می شود.

دیپلماسی انرژی از دیگر موضوعات سخنان معاون اول رییس جمهوری بود که در این باره توضیح داد: کشورهای صنعتی و قدرت‌های اقتصادی سهم قابل ملاحظه ای از بازار مصرف انرژی جهان را به خود اختصاص می دهند بنابراین امنیت انرژی نیز نزد آنان اهمیت یافته و یکی از امن ترین منابع تامین سوخت ایران است.

وی افزود: آمریکا در صدد خیمه زدن بر سر چاه‌های نفت است تا برخی کشورها مانند چین را مهار کند در حالی که ایران امن ترین منبع تامین نفت چین محسوب می شود و باید تلاش کنیم تا جایگاهی شایسته تر در بازار انرژی جهان به دست آوریم زیرا این دیپلماسی می تواند به توسعه صنعت انرژی و در نهایت توسعه کشور کمک کرده و منبع قدرت ملی برای اعمال نفوذ در جهان باشد.

رحیمی درباره آثار اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها گفت: هدفمندسازی یارانه ها طرح بی نظیری است که نتیجه های آن از هم اکنون قابل مشاهده است به عنوان نمونه میزان مصرف روزانه بنزین از 69 میلیون لیتر در روز به 55 میلیون لیتر کاهش یافته این در حالی است که از ابتدای طرح، 600 هزار خودرو به ناوگان خودرو کشور افزوده شده است.

وی تصریح کرد: سالیانه 5 هزار میلیارد تومان واردات بنزین به کشور داشته ایم اما اکنون نه تنها واردات بنزین قطع شده بلکه یک میلیارد لیتر نیز برای صادرات در نظر گرفته شده است و این امر نشان می دهد با اجرای قانون مذکور راه را به درستی یافته ایم.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه مصرف گاز از 226 میلیون متر مکعب به 205 میلیون متر مکعب در بخش خانگی کاهش یافته ادامه داد: این صرفه جویی موجب گازرسانی بهتر به بخش صنعت شده؛ علاوه بر این با اجرای هدفمندسازی یارانه ها 12 درصد در مصرف برق کشور نیز صرفه جویی شده است.

گزارش تصویری مراسم تودیع "مسعود میرکاظمی" وزیر سابق نفت و "محمد علی آبادی" سرپرست وزارت نفت را در اینجا مشاهده کنید.