به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از شابا، "محمدرضا ایزدیان" در خصوص مباحث مطرح شده مبنی بر واردات تخم مرغ از کشور چین، اظهارداشت: در سال گذشته 275 تن تخم مرغ نطفه‌دار مادر به ارزش چهار میلیون دلار وارد کشور شد که این واردات برای استفاده در مرغداری‌ها بوده و در فرآیند تولید مورد استفاده قرار گرفته است.

وی افزود: اما در 12 ماهه سال گذشته ارزش کل واردات تخم مرغ برای مصرف نهایی در حدود 207 هزار دلار بود که این رقم بسیار ناچیزی بوده است.

ایزدیان در خصوص دلیل واردات محدود تخم مرغ برای مصرف نهایی در سال 89 گفت: در اواخر سال گذشته یک نوع بیماری در برخی واحدهای تولیدی ایجاد شد که این امر منجر به کاهش تولید‌ و افزایش ناگهانی قیمت تخم‌مرغ شد. بر‌این اساس به‌منظور تعدیل قیمت و تنظیم بازار این محصول، سود بازرگانی تخم مرغ به مدت دو ماه از 26 درصد به صفر کاهش یافت که در همین مقطع زمانی، اندکی واردات صورت گرفت.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تجاری سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: به هیچ وجه واردات تخم مرغ صورت گرفته طی سال گذشته شامل تخم مرغ نطفه‌دار برای حوزه تولید نبوده است.

وی با تاکید بر اینکه واردات تخم مرغ به کشور بسیار ناچیز بوده است، خاطرنشان کرد: ورود این محصول به کشور مشمول ضوابط خاصی می‌شود و ثبت سفارش آن تنها با مجوز سازمان دامپزشکی امکان‌پذیر است.