به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا، یکصد و پنجاه و نهمین اجلاس وزارتی اوپک با هدف بررسی وضعیت کنونی بازار و تصمیم گیری درباره سقف تولید این سازمان به ریاست محمد علی آبادی، سرپرست وزارت نفت ایران در وین آغاز به کار کرد.

پس از نشست افتتاحیه که از ساعت 10 و 30 دقیقه به وقت وین آغاز شده است، جلسه پشت درهای بسته وزیران اوپک از ساعت 11و 30 دقیقه به وقت وین (ساعت 14 به وقت تهران) آغاز شده و سپس نتیجه تصمیم گیری اعضا با برگزاری کنفرانس مطبوعاتی دبیرکل اوپک و رییس کنفرانس و انتشار بیانیه اجلاس در ساعت 16 به وقت وین اعلام خواهد شد.

سازمان اوپک از ژانویه 2009 میلادی تا کنون سقف تولید خود را با 4.2 میلیون بشکه کاهش به کمتر از 24.845 میلیون بشکه در روز رسانده است . البته میزان تولید واقعی اوپک هم اکنون حدود 1.5 میلیون بشکه بالاتر از رقم براورد شده است.

روز گذشته نیز جلسه کمیته وزارتی نظارت بر بازار با شرکت کشورهای کویت، الجزایر و نیجریه و نیز دبیرکل اوپک تشکیل و گزارش نهایی مذاکرات امروز در نشست وزیران اوپک ارائه خواهد شد.

در روزهای اخیر برخی از کشورهای عضو تلاش زیادی را برای افزایش سقف تولید اوپک در نشست وین انجام دادند، اما با توجه به شرایط کنونی بازار که با هیچ گونه کمبودی روبه رو نیست، کارشناسان بر این اعتقاد هستند که تصویب افزایش تولید در این اجلاس بعید به نظر می رسد.

به عقیده کارشناسان انرژی، با توجه به این که هم اکنون تولید واقعی اوپک بیش از یک میلیون بشکه از سقف رسمی آن است، هر گونه افزایش تولید می تواند بر قیمت ها در بازارهای جهانی نفت تاثیر بگذارد.

کشورهای عضو اوپک که بیش از یک سوم نفت خام جهان را تولید می کنند، 20 آذر ماه گذشته در یکصد و پنجاه و هشتمین نشست فوق العاده خود در کیتو اکوادور برای هفتمین بار پیاپی تصمیم گرفتند سهمیه های تولید را در همان سطح 24 میلیون و 845 هزار بشکه در روز تثبیت کنند.