به گزارش سرویس اقتصادی برنا، "علیرضا ضیغمی"، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش از انتشار 1000 تا 1500 میلیارد تومان اوراق مشارکت طرح های توسعه پالایشگاهی در سال جاری خبر داد و اظهارداشت: محدودیتی برای انتشار این اوراق وجود ندارد.

وی افزود: امسال به میزان کافی مجوز برای صدور اوراق مشارکت برای اجرای طرح های پالایشگاهی داده شده و محدودیتی در نظر گرفته نشده است.

ضیغمی گفت: سال گذشته در مجموع حدود 700 تا 800 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای اجرای طرح توسعه در پالایشگاه های شازند امام خمینی، بندرعباس و شهید تندگویان تهران منتشر شد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با تاکید بر آمادگی بانک‌های داخلی برای تامین اعتبار پروژه های پالایشگاهی بیان کرد: سال گذشته از محل تسهیلات بانک های داخلی برای شتاب بخشیدن به اجرای پروژه های پالایشگاهی استفاده شد امسال نیز این بانک ها برای تامین تسهیلات مورد نیاز اعلام آمادگی کردند و ما نیز از همکاری آنها استقبال خواهیم کرد.

ضیغمی از اعلام آمادگی یکی از بانک های داخلی برای اختصاص سه میلیارد دلار اعتبار برای اجرای پروژه های این شرکت خبر داد و افزود: بر اساس قراردادی که از سال گذشته با بانک ملت داشتیم، قرار بود این بانک حدود 2 میلیارد دلار اعتبار در اختیار شرکت ملی پالایش و پخش قرار دهد که بخشی از این میزان سال گذشته دریافت و بقیه آن امسال دریافت خواهد شد.

وی تصریح کرد: برای تامین اعتبار طرح های پالایشگاهی نیز، امکان استفاده از خط اعتباری یکی از شرکت های چینی به ما داده شده است و می توان از این خط اعتباری در پروژه های مختلف پالایشگاهی استفاده کرد.

معاون وزیر نفت روند اجرای اصل 44 در شرکت ملی پالایش و پخش را مطلوب ارزیابی و تصریح کرد: بر اساس مذاکره های انجام شده و دستور رییس جمهوری، بحث خصوصی سازی در این شرکت با شتاب دنبال می شود و بر اساس توافق انجام شده قرار شد دو پالایشگاه آبادان و امام خمینی شازند اراک به طور کامل (20 درصد کل پالایشگاه‌ها) به وزارت نفت و 7 پالایشگاه‌ باقی مانده (80 درصد) به بخش خصوصی واگذار شود.

ضیغمی تصریح کرد: بر اساس قانون واگذاری، اصل 44 در شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی نیز اجرا و به غیر از سهم 20 درصدی حاکمیتی، بقیه سهام این شرکت واگذار می شود.

وی با استقبال از سرمایه گذاران بخش خصوصی برای مشارکت در اجرای پروژه های این شرکت گفت: وزارت نفت از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در پالایشگاه ها حمایت و ضمانت های لازم را ارائه می کند و باید شرایط را برای تکمیل پروژه‌ها، سوددهی پالایشگاه‌ها و رقابت بیشتر شرکت‌‌ها با یکدیگر فراهم کرد.