به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از روابط عمومی شرکت متن، صمیمی سده اظهارداشت: کار حفاری چاه شماره سه میدان فردوسی و عملیات لرزه نگاری سه بعدی آن به پایان رسیده و بررسی ها نشان دهنده وجود افزون بر ۳۵ میلیارد بشکه نفت درجا در این میدان است.

وی با اشاره به امکان تولید زودهنگام روزانه ۱۰ هزار بشکه نفت و تولید روزانه حدود ۸۰ هزار بشکه نفت از این میدان، پس از تکمیل پروژه توسعه ای در میدان فردوسی، تصریح کرد: میدان فردوسی با در اختیار داشتن حداقل چهار لایه مخزنی، بزرگ ترین میدان نفت سنگین خاورمیانه به شمار می آید و مذاکرات اولیه برای توسعه این میدان با یک شرکت داخلی در حال انجام است.

مجری طرح توسعه میدان های نفت سنگین متن گفت: چاه شماره یک میدان زاغه سال ها پیش حفاری و متروکه اعلام شد و اکنون با حفاری چاه شماره دو این میدان، قصدداریم اطلاعات مورد نیاز درباره آن را به دست آوریم، ضمن آن که مذاکرات اولیه برای توسعه این میدان در دست انجام است که نتایج آن به زودی مشخص خواهد شد.

وی اجرای عملیات لرزه نگاری سه بعدی (همزمان با میدان رگ سفید)، پردازش اطلاعات و تعبیر و تفسیر داده ها و انجام عملیات پردازش PSTM و PSDM را از جمله فعالیت های انجام شده در میدان زاغه خواند و گفت: افزون بر حفاری چاه شماره دو این میدان، احداث خط لوله جریانی و تسهیل اولیه فرآورش نفت سنگین، همچنین تهیه طرح جامع توسعه به وسیله جمع آوری اطلاعات استاتیک و دینامیک تولید و انجام مطالعه کامل مخزن، از فعالیت های برنامه ریزی شده این میدان است.

مجری طرح توسعه میدن های نفت سنگین متن درباره توسعه سه میدان موند، کاگی و بوشگان نیز توضیح داد: قرارداد توسعه این میدان ها به امضای اولیه رسیده است و با رفع برخی موانع پیش رو، کار توسعه این میدان ها نیز در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.

به گفته وی، توسعه این سه میدان در دو مرحله پیش بینی شده که بر این اساس، تولید زودهنگام روزانه پنج هزار بشکه و تولید روزانه ۹ هزار بشکه در پایان فاز اول و تولید زودهنگام روزانه ۱۱ هزار بشکه و تولید روزانه ۲۰ هزار بشکه در پایان فاز دوم توسعه این سه میدان برنامه ریزی شده است.

صمیمی درباره فعالیت های انجام شده در میدان نفت سنگین کوه موند گفت: عملیات لرزه نگاری سه بعدی و لرزه نگاری جانبی SVSLهمچنین عملیات تعمیر و تکمیل چاه شماره ۶ و حفاری چاه شماره هشت و لایه آزمایی مجازی لایه های سروک بالایی و پایینی این میدان انجام شده است.

لازم به ذکر است، میدان فردوسی در بخش مرکزی خلیج فارس در ۱۹۰کیلومتری جنوب شرقی بوشهر و میدان زاغه در ۶ کیلومتری کرانه خلیج فارس و در ۳۰ کیلومتری شمال بندر دیلم، در زیر یال جنوب شرقی میدان رگ سفید قرار گرفته است.