به گزارش سرویس اقتصادی برنا، "حمید صافدل" معاون وزیر بازرگانی از اجرایی شدن تفاهم‌نامه مابین سازمان توسعه تجارت، موسسه استاندارد و مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات خبر داد و اظهار داشت: در راستای اجرای طرح مدیریت واردات تفاهم‌نامه‌ای به منظور ضابطه‌گذاری کیفیت کالاهای وارداتی و جلوگیری از ورود محصولات فاقد کیفیت به کشور منعقد شد که هم‌اکنون وارد فاز اجرایی شده است.

وی با اشاره به این‌که طرح مذکور از امروز در مرحله ثبت سفارش اجرایی می‌شود، افزود: بر این اساس از اول تیرماه تمام واردکنندگان باید پیش از ثبت سفارش، با دریافت ایران کد و کاتالوگ الکترونیکی اقدام به ارائه گواهینامه بازرسی کیفیت کالا از شرکت‌های بازرسی مورد تایید موسسه استاندارد کرده و یا نمونه کالای مورد نظر را جهت رسیدگی کیفی به شرکت‌های طرف قرارداد این موسسه ارائه دهند.

معاون وزیر بازرگانی خاطرنشان کرد: طی روزهای اخیر تمام مدیران مربوطه در سطح کشور با حضور در دوره‌های آموزشی نسبت به چگونگی اجرای اهداف تفاهم‌نامه توجیه شدند. در این راستا سعی شده اجرای این تفاهم‌نامه با اصول تسهیل تجاری مغایرتی نداشته باشد.

صافدل گفت: در فاز نخست اجرای این طرح، حدود 1530 ردیف تعرفه‌ای مشمول فرآیند مذکور در حوزه ثبت سفارش می‌شود.

به گفته وی، تا پایان سال‌جاری براساس زیرساخت های فراهم شده از سوی موسسه استاندارد و مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات، حدود 5600 ردیف از تعرفه‌های سیستم HS مشمول رعایت ضوابط اجرای ماده 3 قانون ارتقای کیفی خودرو و سایر محصولات صنعتی خواهند شد.