به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، "کیومرث فتح اله کرمانشاهی" معاون کمک‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران از رشد 70 درصدی صادرات زعفران بسته بندی شده در سال گذشته نسبت به سال 1388 خبر داد و اظهار داشت: این امر سبب ارتقای جایگاه صدور زعفران بسته بندی کشور شده است.

کرمانشاهی افزود: همچنین صادرات زعفران به صورت فله نیز در سال گذشته 83 درصد کاهش یافته که این اقدام نیز در ارتقای جایگاه صادرات زعفران بسته بندی کشور موثر است.

وی با اشاره به این‌که سازمان توسعه تجارت ایران در راستای مقابله با این موضوع، اتخاد مکانیزم‌های خاص حمایتی و تشویقی را به منظور توسعه صادرات زعفران بسته بندی شده در دستور کار قرار داده است، گفت: این سازمان از سال 1385 صادرات این محصول در بسته بندی های کمتر از 10 گرم را تا سقف 10 درصد ارزش صدور محصول، مشمول پرداخت جوایز صادراتی کرده است.

معاون کمک‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: علی رغم این‌که سقف پرداخت جوایز صادراتی برای انواع کالاها معادل 3 درصد است.

کرمانشاهی افزود: از سوی دیگر اخذ 5 درصد عوارض از صادرات زعفران در بسته‌بندی بیش از 30 گرم از سال 1388 اجرایی شده که این اقدام نیز در راستای کاهش حاشیه سود صادرات فله ای و گرایش به سمت بسته بندی محصول نقش اساسی داشته است.

وی، برنامه‌ریزی برای ایجاد و معرفی برند زعفران را از دیگر طرح‌های در دست اجرا سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص مدیریت بازار و تجارت زعفران عنوان کرد.