به گزارش سرویس اقتصادی برنا، "سید محسن قمصری"مدیر امور بین الملل شركت ملی نفت ایران، به تشریح جزییات روابط نفتی ایران و هند پرداخت و اظهارداشت: پالایشگاه های خریدار نفت ایران پول نفت وارد شده از ایران را به صورت تمام و كمال پرداخت كرده اند و پالایشگاه های هند به شدت تمایل به خرید نفت از ایران دارند.

وی افزود: پالایشگاه های هند در حال حاضر روزانه به طور متوسط 400 هزار بشكه نفت خام از ایران وارد می كنند كه این میزان تركیبی از انواع نفت خام های تولیدی در ایران است و با توجه به كیفیت این نفت خام ها؛ پالایشگاه های هند علاقه زیادی به استمرار مصرف نفت ایرانی در فرآیندهای پالایشگاهی خود دارند.

مدیر امور بین الملل شركت ملی نفت ایران تصریح كرد: پول نفت صادراتی از ایران به هند از سال‌ها قبل از طریق سیستم مبادلات بین بانكی آسیایی(ACU) كه ایران و هند و چند كشور دیگر آسیایی عضو آن هستند انجام می شده است.

قمصری در تشریح این مبادلات گفت: هند و ایران توافق كردند كه با هدف تراز مبادلات مالی خود، پول كالاهایی كه میان دو كشور مبادله می شود را به حسابی مشترك واریز كرده و در دوره های معین 3 ماهه یا 6 ماهه توسط بانك های مركزی دو كشور،تسویه حساب انجام شود، این سیستم مبادله ی مالی تنها شامل نفت نمی شود و حتی بازرگانانی از دو كشور كه كالاهایی خرید و فروش می كردند با اتكا به همین سیستم عمل می كنند.

وی ادامه داد: پالایشگاه های هندی كه نفت خام از ایران تحویل گرفته اند، در تمام مدت و از جمله در ماه‌های اخیر پول نفت خام ایران را بر اساس رویه ی مبادلات مالی به این حساب واریز كردند، در واقع باید گفت كه خریداران هندی هرگز از خرید نفت خام ایران یا پرداخت پزینه‌ی آن شانه خالی نكرده اند بلكه مشكلات اخیر در واقع ناشی از مسایلی است كه بر سر انتقال پول از این حساب مشترك ایجاد شده است.

مدیر امور بین الملل شركت ملی نفت ایران گفت: بر اساس این رویه پول نفت صادراتی ایران در دوره هایی معین از طریق حساب مشترك به ایران پرداخت می شده است و در واقع در مبادلات مالی مربوط به صادرات نفت ،شركت ملی نفت ایران و پالایشگاه های هند طرف حساب نیستند و بانك های مركزی دو كشور مسوولیت مبادلات مالی را بر عهده دارند.

قمصری با اشاره به اینكه در حال حاضر مذاكراتی میان بانك های مركزی دو كشور برای حل و فصل این مشكل در جریان است خاطر نشان كرد: در صورتی كه مذاكرات با پیشرفت و نتیجه مطلوب همراه نبود مقامات عالیرتبه اجرایی كشور و وزارت نفت تصمیمات لازم را اتخاذ خواهند كرد.

وی بیان کرد: مجموعه كارشناسی شركت ملی نفت ایران نیز به نوبه خود پیشنهادات تخصصی را برای تسهیل در تصمیم گیری مدیران ارائه خواهد كرد و بر همین اساس در شرایطی كه مذاكرات به نتیجه مطلوب نرسد، یكی از چند گزینه ای كه از سوی كارشناسان مدیریت بین الملل شركت ملی نفت ایران پیشنهاد خواهد شد؛قطع صادرات نفت ایران به هند خواهد بود.

مدیر امور بین الملل شركت ملی نفت ایران در پاسخ به پرسشی پیرامون شرایط صادرات نفت ایران پس از قطع احتمالی صادرات نفت به هند اظهار كرد: البته پالایشگاه های هند خواستار استمرار صادرات نفت ایران به هند هستند اما در صورتی كه به هر دلیل روند صادرات نفت ایران به هند قطع شود بازارهای جدیدی برای صادرات نفت ایران وجود دارد و هیچ گونه خللی در روند صادرات نفت ایران پدید نخواهد آمد.

قمصری در پایان تاكید كرد: نامه نگاری هایی نیز از سوی مدیریت بین الملل شركت ملی نفت ایران با خریداران هندی انجام شده است كه این موارد همگی در راستای وظایف طبیعی و ذاتی مدیریت بین الملل است و نه تنها با خریداران هندی كه نامه نگاری های مرسوم از سوی ایران با بسیاری از خریداران نفت كشور انجام می شود و موضوع جدیدی نیست.