به گزارش سرویس اقتصادی برنا، "مهدی غضنفری " وزیر بازرگانی در دیدار با " نیكولای ولادیمیر ویك تمكو " نایب رییس مجلس اوكراین، اظهار داشت: با توجه به ظرفیت‌های بالای تهران و كی‌یف می توان سطح مناسبات را افزایش داده و زمینه همكاری را گسترش داد.

در این دیدار همچنین دوطرف بر فراهم كردن مقدمات برگزاری نمایشگاه اختصاصی كالای صادراتی ایران در اوكراین تاكید كردند.

غضنفری گفت: برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران دركی یف، فرصت خوبی برای آشنایی بیشتر بازرگانان دو كشور از فرصت‌های سرمایه گذاری و تجاری یكدیگر است.

نمایشگاه اختصاصی كالای ایران در اوكراین از 26 مهرماه تا 1 آبان ماه امسال (18 تا 23 اكتبر 2011) در شهر كی یف پایتخت این كشور برگزار می شود.

گفت وگو در خصوص انجام مقدمات مورد نیاز برای تدارك كمیسیون مشترك میان دو كشور در آینده ای نزدیك از دیگر محورهای مورد توجه دراین نشست مشترك بود و مقرر گردید هیاتی مقدماتی 20 نفره، شامل 10 نماینده دولتی و 10 نماینده بخش خصوصی شهریورماه امسال با سفر به تهران دراین خصوص بررسی های لازم را انجام دهند.

وزیر بازرگانی با اشاره به این‌كه تهران و كی یف از سابقه دیرینه روابط برخوردار هستند، اظهار داشت: باید با فراهم كردن زمینه آشنایی بیشتر بخش‌های خصوصی سطح مناسبات را افزایش داد.

ساده سازی مراحل صدور روادید برای بازرگانان ایرانی موضوع دیگری بود كه غضنفری در این دیدار به آن اشاره كرد و دو طرف دراین خصوص به توافقاتی رسیدند.

بر اساس این گزارش، نایب رییس مجلس اوكراین با بیان این‌كه افزایش روابط با ایران از اهمیت بالایی برای كی یف برخوردار است، افزود: با توجه به تمایل دو كشور برای توسعه روابط، برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران فرصت مناسبی برای آشنایی بیشتر تجار دو طرف از یكدیگر خواهد بود.

یادآور می شود: آهن، فولاد، انواع ماشین آلات، تجهیزات حمل ونقل، دانه های روغنی، چرخ، قطعات لوكوموتیو، عمده كالای صادراتی اوكراین به ایران را در بر می گیرد و در مقابل ایران از این كشور پسته، خشكبار، انواع میوه، كاشی وسرامیك وارد می كند.

بر اساس آمارهای سال 2009 میلادی حجم تجارت اوكراین در سال 2009 میلادی 86 میلیارد دلار بوده كه از این رقم 41 میلیارد دلار سهم صادرات و مابقی واردات این كشور را از نقاط مختلف جهان در بر می گیرد.