به گزارش سرویس اقتصادی برنا، بانک مرکزی اعلام کرد: در آستانه نیمه شعبان و میلاد فرخنده منجی عالم بشریت حضرت ولی عصر (عج) وب سایت"طرح اصلاح پول ملی" به نشانی Reform.cbi.ir روز شنبه 25 تیرماه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

این سایت در راستای اطلاع رسانی دقیق، شفاف و علمی به صاحبنظران اقتصادی، رسانه های گروهی و عامه مردم شکل گرفته است. از دیگر اهداف شگل گیری این سایت می توان به فراهم آوردن بستر مطالعاتی و تحقیقاتی مناسب برای صاحب‌نظران و پژوهش‌گران عرصه های مختلف اقتصادی، طرح سووالات و دیدگاه‌ها و نیز انجام نظرسنجی های مختلف اشاره کرد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص اصلاح پول ملی به عنوان یکی از محورهای طرح تحول اقتصادی، در 24 ماه گذشته موضوع را از جوانب مختلف تحت بررسی های کارشناسانه قرار داد. دراین راستا، در جلسه روز یکشنبه 19 تیرماه هیات دولت، رییس کل بانک مرکزی به همراه معاون اقتصادی بانک، گزارشی از نتایج بررسی‌های بانک مرکزی ارایه کرده و پس از آن سوالات و ملاحظات مطرح شده از سوی اعضای هیات دولت توسط رییس کل بانک مرکزی توضیح داده شد.

در این جلسه اعلام شد، طرح در افق زمانی منطقی قابلیت اجرایی دارد و البته از الزامات توفیق آن، اطلاع رسانی کافی، آشنا ساختن افکار عمومی با ابعاد مختلف طرح و ارایه آموزش های مکفی است، در ضمن اشاره شد که بانک مرکزی آمادگی لازم در ابعاد فنی و عملیاتی را کسب کرده و قادر است درزمان مقتضی ، اقدامات اجرایی مورد نیاز رابه عمل درآورد.

لازم به ذکر است، در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ستاد اجرایی ناظر بر طرح اصلاح پول ملی تحت نظر معاون اقتصادی که با حکم ریاست کل بانک، مسوولیت اجرای طرح را برعهده گرفته‌اند، تشکیل شده است.

این ستاد از ماه‌ها قبل به طور مستمر و منظم جلسات هفتگی برگزار کرده و جنبه‌های گوناگون طرح از قبیل حوزه‌های اقتصادی، حقوقی، حسابداری، فن آوری اطلاعات، روابط عمومی و غیره مورد بررسی و تحلیل موشکافانه دقیق واقع شده است، در این راستا وبا هدف اطلاع رسانی و آگاه ساختن افکار عمومی ، پایگاه اطلاع رسانی "طرح اصلاح پول ملی"طراحی گردیده که دارای قابلیت های ارایه مقالات تخصصی، انجام نظر سنجی های عمومی و تخصصی، پرسش و پاسخ ، تالار گفتگو و نظائر آن است.

متعاقب ارایه گزارش مبسوط بانک مرکزی در زمینه اقدامات انجام شده درخصوص اصلاح پول ملی در جلسه هیات محترم دولت، دولت ضمن تقدیر از گزارش مذکور و تایید مفاد کلی آن با حذف چهار صفر از پول ملی و در نظر گرفتن واحدپول فرعی در کنار واحد پول اصلی موافقت کرد و مقرر نمود پایگاه مزبور هرچه سریع تر رونمایی گردد تا هموطنان بتوانند ضمن استفاده از مطالب آن، سوالات و نظرات خود را با مسئولین درمیان بگذارند.

همچنین تاکید شد، به موازات اخذ نظرات آحاد جامعه طی نظر‌سنجی‌های مختلفی که در این پایگاه انجام می‌شود، گزارش‌های تحلیلی براساس نتایج همه پرسی ها تهیه و در حوزه سیاست‌گذاری‌های مربوطه مورد استفاده قرار گیرد. علاوه برآن، مقرر شد پیش نویس لایحه اصلاح پول ملی درکارگروه تحولات اقتصادی مطرح و پس از نهایی شدن به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.