به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از روابط عمومی وزارت نیرو، "محمد بهزاد " معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در حاشیه آیین گشایش سومین نمایشگاه بین المللی انرژی ایران، اظهار داشت: در زمان حاضر متوسط سرانه مصرف برق کشور 2800 کیلووات ساعت و متوسط جهانی 2 هزار و 500 کیلووات ساعت در سال است.

وی افزود: با اقدام های انجام شده، متوسط سرانه مصرف برق کشور به میانگین جهانی نزدیک می شود.
 
بهزاد درخصوص این‌که وزارت نیرو در چه بخش‌هایی بیشترین اولویت را برای صرفه جویی برق در دستور کار خود دارد، گفت: ما در تمام بخش‌های مختلف صنایع، کشاورزی، خانگی و تجاری برای صرفه جویی در مصارف برق برنامه داریم و به یک بخش مختص نمی‌شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در خصوص برنامه ریزی وزارت نیرو برای استفاده از انرژی های نو نیز، گفت: قصد داریم تا پایان فعالیت دولت دهم سه درصد از برق کل کشور را از طریق انرژی های نو تولید کنیم.

وی تصریح کرد: در زمان حاضر یک هزار مگاوات نیروگاه بادی، خورشیدی، نیروگاه های کوچک و متوسط آبی در دست نصب و راه اندازی است.

بهزاد بیان کرد: پیش بینی می کنیم در پایان برنامه پنجم توسعه ظرفیت تولید برق کشور از طریق انرژی های نو به 5 درصد و در افق چشم انداز به 10 درصد افزایش یابد.

وی افزود: باید به سرعت این کار را پیش ببریم، چرا که این میزان هم کم است و ما علاقمند هستیم تا بخش خصوصی وارد این بخش شود.

سومین نمایشگاه بین المللی صرفه جویی انرژی ایران (IES 2011) امروز چهارشنبه با حضور 72 شرکت داخلی و 9 شرکت از کشورهای چین، ترکیه، انگلیس، آلمان و تایوان در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران گشایش یافت و تا روز 25 تیرماه جاری برپا است.