به گزارش سرویس اقتصادی برنا "سهراب سلیمی" مدیرکل توسعه صادرات خدمات سازمان توسعه تجارت ایران میزان صادرات خدمات فنی مهندسی در فروردین ماه را حدود 155.5 میلیون دلار‌، اردیبهشت ماه را 53.5 میلیون دلار و تیر ماه را 395 میلیون دلار اعلام کرد و افزود: میزان صادرات در این بخش طی 4 ماهه نخست سال بالغ بر 604 میلیون دلار بوده است.

مدیر کل دفتر توسعه صادرات خدمات، با بیان این مطلب که کشور بلاروس با 375 میلیون دلار بیشترین حجم از صادرات این بخش را به خود اختصاص داده است‌، اظهار داشت‌: تاجیکستان‌، آذربایجان و پاکستان از دیگر بازارهای هدف کشورمان در بخش صادرات خدمات فنی مهندسی از ابتدای سال جاری تا‌کنون به شمار می‌آیند‌.

وی با تاکید بر حمایت دستگاه‌های مختلف از توسعه صادرات خدمات فنی ـ مهندسی اعلام کرد: تلاش می‌شود که با حمایت از صادرکنندگان در این حوزه، ارزش صادرات خدمات فنی ـ مهندسی تا پایان امسال به 4.5 میلیارد دلار برسد.

به گفته سلیمی‌، کشورهای همسایه برای صادرات خدمات فنی و مهندسی در اولویت قرار دارند و باید تلاش شود تا صادرکنندگان در این کشورها بیشتر از پیش حضور یابند.

مدیر دفتر توسعه صادرات خدمات تصریح کرد: گسترش ارائه خدمات بانکی، گمرکی و مالیاتی مورد نیاز بنگاه‌ها، نظام‌مند کردن سیستم اطلاع‌رسانی مناقصات و فرصت‌های تجاری، شناسایی و رفع موانع غیرضروری، تقویت جایگاه تشکل‌ها و انجمن‌های بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ها، از جمله اقداماتی است که طی سال‌های اخیر در راستای حمایت از صادرکنندگان این بخش صورت گرفته است.