به گزارش سرویس اقتصادی برنا، "موسی سوری" مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با حضور در سکوی دریایی تولید گاز ایران در آبهای خلیج فارس از وارد مدار شدن 6 حلقه چاه جدید فاز 10 پارس جنوبی خبر داد و گفت: با تکمیل برنامه حفاری و نصب و راه اندازی تجهیزات سرچاهی این فاز توسط پیمانکاران ایرانی، تولید گاز ایران در میدان مشترک پارس جنوبی، 17 میلیون متر مکعب در روز افزایش یافت.

وی با اشاره به تولید 240 میلیون مترمکعبی گاز ایران از پارس جنوبی، افزود: با ورود 17 میلیون متر مکعب گاز فاز 10 و نیز افزایش 20 میلیون مترمکعبی تولید باقیمانده فازهای 9 و 10 ، ظرفیت تولید گاز پارس جنوبی تا پایان سال جاری به 280 میلیون متر مکعب می رسد.

سوری با بیان اینکه تا پایان مهرماه سال جاری تمامی چاه های فاز 10 میدان گازی پارس جنوبی وارد مدار تولید می شود، اظهارداشت: هم اکنون 7 حلقه چاه از فاز 9 در مدار تولید قرار دارند و روزانه حدود 18 میلیون متر مکعب گاز تولید می کنند و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته پنج حلقه باقی مانده در سال جاری و تا قبل از آغاز فصل سرما به تولید می رسد.

سوری، توانمندی پیمانکاران ایرانی را به لحاظ دستیابی به قابلیتهای فنی و اجرایی در تولید از میادین نفت و گاز دریایی در مقیاس بین المللی مطلوب دانست و تاکید کرد: فاز های 9 و 10 پارس جنوبی،‌ نخستین پروژه عظیم(مگا پروژه) میدان مشترک گازی است که توسعه تمام بخش های خشکی و دریای آن به دست سازندگان و پیمانکاران ایرانی اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه تا پیش از راه اندازی چاه های این دو فاز ، تمامی مراحل حفاری و نصب و راه اندازی تاسیسات سرچاهی در میدان گازی پارس جنوبی از سوی کارشناسان و سازندگان خارجی و یا با همکاری آنها انجام می گرفت، افزود: فازهای 9 و 10 در حالی به دست متخصصان داخلی بهره برداری شده است که بیگانگان و دشمنان ایران در آن سوی مرز با برداشت غارت گونه و غیر صیانتی گاز در این میدان مشترک با هدف دست یازیدن به بخشی از سهم ایران، در صدد ایجاد محدودیت در پیشبرد برنامه های توسعه و افزایش برداشت ایران از ذخایر نفت و گاز این حوزه اند.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس اعلام کرد: ‌اکنون مشعل‌های سکوی فاز 10 روشن است و پیش بینی می شود تا قبل از آغاز فصل سرما، تمام چاههای این فاز در مدار تولید و بهره برداری قرار گیرد.

گفتنی است، پالایشگاه‌های فازهای 9 و 10 پارس جنوبی با دریافت گاز ترش از فازهای 6و 7 و 8 پارس جنوبی با ظرفیت کامل ، در مدار تولید قرار گرفته بود که تولید روزانه آن معادل 10 درصد گاز کشور است.

با آغاز تولید 17 میلیون متر مکعبی گاز در فاز 10 پارس جنوبی، بیش از یک سوم گاز ترش فازهای 6 و 7 و 8 که پیش از این در اختیار پالایشگاه فازهای 9 و 10 قرار می گرفت، به منظور افزایش ضریب بازیافت نفت به میدان نفتی آغاجاری ارسال خواهدشد.

با بهره برداری نهایی از فازهای 9 و 10 میدان گازی پارس جنوبی، از محل تولید روزانه 56 میلیون متر مکعب گاز ترش، حدود 50 میلیون مترمکعب گاز شیرین استحصال خواهد شد که جهت تامین مصارف خانگی و صنعتی به خطوط چهارم و ششم سراسری کشور تزریق می شود.

هم اینک با محاسبه تولید 18 میلیون متر مکعبی گاز از چاه‌های فاز 9 پارس جنوبی و نیز ورود 17 میلیون متر مکعبی گاز فاز 10 به پالایشگاه ، حجم تولید گاز در نخستین فازهای بومی سازی شده به 35 میلیون متر مکعب رسیده است.