"سیدرضا نورانی" رییس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان میوه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی برنا، با بیان این‌که وضعیت تولید میوه کشور بسیار مناسب است،اظهار داشت: به دلیل قیمت تمام شده بالا، ثبات نرخ ارز امسال میزان صادرات کاهش یافته ونتوانستیم  صادرات را هدایت کنیم.

وی با اشاره این‌که مافیای میوه و به خصوص موز در کشور وجود ندارد، افزود: مافیای میوه موجود فرضی است که برخی از مسوولان در زمان افزایش قیمت یا کمبود میوه در سطح بازار آن را بیان می کنند.

به گفته رییس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان میوه، در زمان اوج قیمت موز در بازار، وارد کنندگان آن‌را کیلوگرمی یکهزارو 150 تومان می فروختند که با نظارت سازمان حمایت و سازمان تعزیرات انجام می شد.

نورانی تصریح کرد: اگر مافیایی وجود داشت، هم اکنون قیمت موز به میزان زیاد کاهش نمی یافت تا وارد کنندگان کیلوی 300 تا 400 تومان متضرر شوند.

وی با بیان این‌که افزایش قیمت میوه به عوامل مختلفی مربوط می شود،خاطرنشان کرد: کاهش تولید و افزایش مصرف در برخی زمان‌ها، افزایش قیمت سوخت در سطح جهان و سایر هزینه‌ها موجب افزایش قیمت تمام شده می شود و وارد کننده نیز ناچار به افزایش قیمت است تا ضرر نکند.