به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از روابط‌عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، "شهریار افندی‌زاده" با اعلام این خبر گفت: براساس اختیارات قانونی حاصل از قوانین موجود، شرایط و ضوابط نحوه‌ی فعالیت شركت‌های حمل و نقل مسافر بین شهری توسط سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای به ‌روزرسانی و به ادارات كل حمل و نقل و پایانه‌های سراسر كشور ابلاغ شد.

وی افزود: باتوجه به تغییر شرایط بخش مسافری در طول زمان و انتظارات جدید استفاده‌كنندگان از حمل‌ونقل عمومی از یك سیستم حمل و نقل مطلوب و رشد روزافزون استفاده از حمل و نقل بین شهری از سوی مردم ضروری بود تا ضوابط تاسیس و بهره‌برداری از شركت‌های مسافربری بازنگری شود و شركت‌های تازه تاسیس با شرایط مطلوب‌تر وارد این بخش شوند.

افندی‌زاده با اشاره به رویكردهای مهم و ضوابط جدید تدوین شده در سال‌جاری اظهار داشت: فراهم‌سازی زمینه جذب و افزایش سرمایه در بخش، اصلاح ساختار شركت‌های مسافربری با هدف ارتقای سطح خدمات، توجه به كرامت مسافران و هموطنان و ارایه خدمات برتر و شایسته به آنان فراهم‌ نمودن شرایط فعالیت اقتصادی شركتها و ایجاد انگیزه برای رقابت سالم، تغییر كاربری پایانه‌ها، توسعه خدمات فروش بلیت غیرحضوری و اینترنتی، توجه بیشتر به مناطق محروم و روستاها از مهم‌ترین رویكرد ضوابط جدید تاسیس و بهره‌برداری از شركت حمل و نقل بین شهری داخلی است.

رییس سازمان راهداری و حمل نقل جاده‌ای تاریخ شروع اجرای ضوابط جدید را ابتدای شهریور ماه سال‌جاری اعلام كرد و افزود: متقاضیانی كه تا قبل از تاریخ مذكور درخواست كتبی خود را برای تاسیس شركت یا شعبه‌ی شركت مسافربری به این سازمان ارایه كرده‌اند، می‌بایست تا تاریخ 30 آبان ماه سال جاری براساس بخشنامه‌های قبلی پروانه فعالیت دریافت كنند. در غیر این‌صورت، شرایط صدور مجوز فعالیت برای آنان براساس ضوابط جدید ابلاغ شده است.

وی اظهار امیدواری كرد: با ابلاغ ضوابط جدید وضعیت و شرایط حمل و نقل جاده‌ای مسافر چه از لحاظ ارتقای سطح كیفی خدمات قابل ارایه به بهره‌برداران و چه از لحاظ ارتقای وضعیت كیفی فعالیت شاغلان این بخش،بهبود قابل ملاحظه‌ای ایجاد شده و رضایت‌مندی هموطنان روز به روز افزایش یابد.

گفتنی است، در حال حاضر تعداد 2422 شركت و موسسه حمل و نقل مسافری بین شهری داخلی و 329 نمایندگی در كشور فعال هستند كه بیش از 90 درصد جابه‌جایی مسافر در نظام حمل‌ونقل كشور را برعهده دارند.