به گزارش سرویس اقتصادی برنا، "وهاب فرهمند" معاون تشکیل، توسعه و نظارت تعاونی‌های وزارت تعاون در مراسم افتتاح رسمی سامانه سیستم جامع ساماندهی تعاونی‎های مرزنشین گفت: تعاونی‎های مرزنشین در 17 استان كشور قرار دارند كه حدود 11 میلیون نفر نیز عضو آنها است كه این سامانه نیز به منظور ساماندهی وضعیت این تعاونی‎ها و انجام نظارت بیشتر بر عملكرد آنها امروز به طور رسمی آغاز به كار می‌كند.

وی افزود: این سامانه از ابتدای سال جاری كار خود را به طور آزمایشی در چهار استان خوزستان، بوشهر، آذربایجان شرقی و خراسان جنوبی آغاز كرده بود كه با موفقیت آمیز بودن عملكرد آن، از امروز در تمامی استان‎های مرزی به اجرا در می‎آید.

معاون تشکیل، توسعه و نظارت تعاونی‎های وزارت تعاون ادامه داد:در حال حاضر 480 تعاونی مرزنشین با سرمایه‎ای بالغ بر 120 میلیارد تومان در كشور در حال فعالیت هستند كه میزان كل صادرات و واردات آنها طی پنج سال گذشته بالغ بر هزار و328 میلیارد و 868میلیون دلار است.

فرهمند تصریح كرد: علاوه بر صادرات و واردات انجام شده توسط تعاونی‌های مرزنشین، این تعاونی‎ها در زمینه‎های مختلفی از قبیل احداث كارخانه كولرسازی، مركز طب تصویری، مركز جمع آوری شیر، شارژسیلندرگاز، احداث پمپ بنزین، ساخت هتل و مهمانسرا و غیره در مناطق مرزی اقدام كرده‎اند.

معاون وزیر تعاون، كارو رفاه اجتماعی تسهیل نظارت بر عضویت در تعاونی‌های مرزنشین، جلوگیری از عضویت یك نفر در چند تعاونی، شناسایی سرپرستان خانوار، نظارت بر سرمایه‎گذاری‎های تولیدی و تشخیص سهم تعاون در هر استان را از اهداف راه اندازی این سامانه بیان كرد.