به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، "رضا تقی‎پور" وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره شبكه ملی اطلاعات اظهار داشت: شبكه ملی اطلاعات به عنوان تكلیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه پنجم توسعه تعیین شده است كه باید راه اندازی و تكمیل شود.

وی افزود: در حال حاضر طراحی‎های كلی و مفهومی آن انجام شده است و پیش‎بینی می‎كنیم كه این شبكه را در چند فاز و در چند مرحله بتوانیم راه اندازی كنیم.

تقی‎پور در ادامه ابراز امیدواری كرد فاز اول این پروژه طی مهرماه سال جاری با اتصال 20 هزار مدرسه به شبكه ملی اطلاعات اجرایی شده و بتوانیم پهنای باند آنها را افزایش دهیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: هم اكنون جلسات هماهنگی برای اجرایی شدن این طرح در حال برگزاری است و امیدواریم با نصب برخی تجهیزات، در مهرماه این كار صورت گیرد. 

تقی‎پور افزایش پهنای باند و سرعت شبكه را از نتایج اجرای شبكه ملی اطلاعات در مدارس عنوان كرد و افزود: افزایش پهنای باند به طور طبیعی برای كار آموزشی مدارس مورد نیاز خواهد بود. 

وی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت ارایه خدمات با افزایش پنهای باند اظهار داشت: یكی از كارهای كه در كنار این پروژه در حال انجام است، تثبیت یا كاهش قیمت هاست و تلاش ما بر این خواهد بود كه علیرغم افزایش پهنای باند زیادی كه خواهیم داشت، تغییر نرخ‎ها در حداقل باشد و به تعبیری در مجموع بتوانیم یك چهارم آن نرخی كه قبلا پیش‎بینی می‎شد را برای پهنای باند ثابت در نظر بگیریم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان كرد: با اجرای این طرح پهنای باند هشت برابر می‎شود و به نظر می‎رسد با حدود یك و نیم برابر هزینه موجود بتوانیم پهنای باند هشت برابری داشته باشیم. 

تقی‎پور در ادامه به كار مشترك این وزارتخانه با معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهوری در زمینه الكترونیكی شدن 23 خدمت اولویت دار دستگاه‎های اجرایی اشاره كردو گفت: بنا داریم امكانات شبكه را در اختیار خدمات پركاربرد و یا پرمراجعه دولتی احصاء شده قرار بدهیم و دستگاه‎های متولی این خدمات را تجهیز كنیم تا اینها با پهنای باند زیاد وارد شبكه شوند، به نحوی كه بتوانند این خدمات را بهتر ارایه دهند.

به گفته وی، این خدمات الان احصاء شده و موافقتنامه‎ها و تفاهم نامه‌های مشترك با دستگاه‎های مربوط امضا شده است. در بسیاری از این دستگاه‎ها هم مانند؛ گمرك، سازمان امور مالیاتی و سازمان‎های دیگری كه خدمات پر كاربرد به مردم ارایه می‎دهند، این توافقات در حال انجام است كه تا پایان سال جاری این 23 خدمت به نتیجه برسد.