به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، هیات وزیران بنا به پیشنهاد ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و به استناد اصل 138قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد که هر یک از ملوانان، خدمه‌کشتی‌های زیر 500 تن (لنج تجاری) و کارکنان آن مجازند در هر سال چهار نوبت و هر نوبت تا سقف 15میلیون ریال کالا با معافیت از سود بازرگانی به کشور وارد کنند.

براساس این مصوبه، فهرست کالاهای قابل ورود و میزان آن حسب شرایط هر یک از استان‌های ساحلی توسط کارگروهی با مسوولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت و با عضویت وزارتخانه‌های جهادکشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امور اقتصادی و دارایی، کشور و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعیین و در بهمن ماه هر سال اعلام می‌شود.

استفاده افراد یادشـده از تسهیـلات موضوع این تصویـب‌نامه منوط به سفر به کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس با عناوین ملوان، خدمه و کارکنان کشتی با لنج تجاری است.

همچنین گمرک جمهوری اسلامی ایران موظف است نسبت به ثبت نوع و میزان کالا و صدور پته الکترونیکی به نام هر ملوان اقدام کند.

ضمنا تصویب‌نامه در تاریخ 20 بهمن ماه سال 1386(که براساس آن ملوانان و خدمه کشتی مجاز شده بودند هر سال شش بار نسبت به ورود کالا با معافیت از سود بازرگانی اقدام نمایند)، لغو شد.

این مصوبه از سوی محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس‌جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.