معاون بازاریابی و تنظیم روابط سازمان توسعه تجارت ایران گفت: هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیواری ونزوئلا با حضور بخش‌های خصوصی و دولتی در روزهای 31 شهریور و اول مهرماه در کاراکاس برگزار می‌شود.

به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، "رضا توفیقی" تشریح کرد: در این اجلاس ضمن بررسی اسناد، تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای منعقد‌شده بین دو کشور، زمینه‌های مختلف صنعتی و اقتصادی، همکاری‌های دوجانبه و روند پیشرفت پروژه‌های در دست اقدام مورد بررسی و پیگیری قرار خواهد گرفت.

معاون بازاریابی و تنظیم روابط سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: هیات مقدماتی ایرانی به ریاست "حمید صافدل"، رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران و با حضور نمایندگانی از بخش‌های خصوصی و دولتی مذاکرات مقدماتی خود را با طرف‌های ونزوئلایی طی روزهای 29 و 30 شهریورماه در کاراکاس آغاز می‌کنند.

وی ادامه داد: این اجلاس به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت کشور و وزیر علوم، فناوری و صنایع واسطه ونزوئلا در روزهای 31 شهریور و اول مهر ماه برگزار خواهد شد و زمینه امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های طرفین و چندین سند همکاری دیگر فراهم خواهد آمد.

توفیقی با اشاره به اسناد قابل امضا در این اجلاس گفت: در این اجلاس یادداشت تفاهم همکاری‌های گمرکی، اقتصادی، فنی، بورس و یادداشت تفاهم همکاری‌های بیمه‌ای و زیست‌محیطی به امضا می‌رسد.

معاون بازاریابی و تنظیم روابط سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص فعالیت‌های گسترده اقتصادی کشورمان در ونزوئلا افزود: صدور خدمات فنی- مهندسی به ونزوئلا از جمله فعالیت‌های مشترک خودروسازی، تراکتورسازی، دوچرخه‌سازی، تولید سیمان، تولید قطعات خودرو، انجام پروژه‌های زمین‌شناسی، احداث واحدهای مسکونی و راه‌اندازی کارخانجات آردسازی و فرآورده‌های لبنی از فعالیت‌های اقتصادی کشورمان در ونزوئلا به شمار می‌آید.

وی گفت: در سال گذشته میزان صادرات کالا از کشورمان به ونزوئلا حدود 68 میلیون دلار بوده که از این میزان صدور خدمات فنی- مهندسی بالغ بر 4 میلیارد دلار بوده است.

شایان ذکر است در حاشیه این اجلاس رییس جمهور کشورمان به کشور دوست ونزوئلا سفر خواهند داشت و از طریق ویدئو کنفرانس مراسم افتتاح سه کارخانه تولید فرآورده‌های لبنی در سه استان ونزوئلا انجام خواهد شد.