رییس ستاد تحول صنایع و معادن گفت : تاكنون بیش از یك هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب خط اعتباری انرژی به 3600 واحد صنعتی و معدنی پرداخت شده است .

به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت " سید رضا فاطمی امین" توضیح داد: این تسهیلات كه از برنامه‌های جبرانی وزارتخانه صنعت، معدن وتجارت است با كارمزد 3 درصد به صنایع كشور پرداخت شدكه  25 رشته  در اولویت پرداخت قرار گرفتند.
وی افزود:بر اساس برنامه‌های اعلام شده پرداخت تسهیلات در قالب خط اعتباری هزینه انرژی به سایر رشته‌ها از جمله خودروسازی و قطعه سازان خودرو در دستور كار نیست.
فاطمی امین از محورهای دیگر برنامه جبرانی به كمك هزینه تولید اشاره کرد و گفت: این برنامه در قالب خرید سوخت برای واحدهایی كه از گاز طبیعی استفاده نمی كنند پرداخت می شود تا قدرت رقابت برای واحدها در رشته های مشابه حفظ شود.
معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت اظهار کرد: برای اجرای این امر در قالب بسته حمایتی به تمام واحدهای مصرف كننده سوخت از قبیل گاز مایع به ازاء خرید هر كیلوگرم 3هزار ریال و نفت كوره به ازاء خرید هر لیتر پانصد ریال به صورت بلاعوض پرداخت می شود. 
رئیس ستاد تحول صنایع ومعادن تشریح کرد: علاوه بر این روزانه 5 میلیون لیتر نفت وگاز به نرخ ترجیحی یک هزار و پانصد ریال به واحدهای تولیدی مصرف این سوخت تخصیص می‌یابد و برای اجرای این سه پروژه بیش از 300 میلیارد تومان به عنوان كمك بلاعوض هزینه شد.
"فاطمی امین " با اشاره به دیگر بسته حمایتی بخش صنعت و معدن شامل پروژه قیمت گذاری حامل های انرژی، روند افزایش قیمت حامل ها و اصلاح ساختار قیمت گذاری انرژی در بخش تولید، سومین محور بسته حمایتی را برنامه بهره وری بر شمرد و گفت: این برنامه مهمترین و اثربخش ترین محور بسته حمایتی است كه شامل پروژه های بازسازی و تكمیل، گسترش مولدهای برق مقیاس كوچك، مشاركت در بازار برق برای واحدهای پرمصرف، ارتقاء مدیریت بنگاه، گسترش مراكز خدمات صنعتی، گسترش همكاری‌های بین بنگاهی و ارتقای توانمندی منابع انسانی می‌شود .
وی اضافه كرد: برنامه ریزی برای اجرای این برنامه‌ها با توجه نیازی كه صنایع كشور به منابع مالی دارند صورت گرفته و در بخش بازسازی و تكمیل پروژه های كوچك كه تا سقف یک هزارو پانصد میلون ریال است، معرفی به بانك واحدها آغاز شد.
این مقام مسئول ادامه داد : امسال حدود دو هزار بنگاه این تسهیلات را دریافت خواهند كرد وبرای پروژه های بازسازی و تكمیل بزرگ نیز با توجه به راه اندازی صندوق توسعه ملی و فعال سازی منابع بانكی، پروژه ها به بانك معرفی خواهند شد.
فاطمی امین در ادامه گفت: بخشی از منابع دریافت شده در قالب ماده 8 قانون نیز به صورت یارانه سود تسهیلات برای اجرای این پروژه ها هزینه می شود.
وی با بیان اینكه پرداخت یارانه به صورت مستقیم در بخش صنعت اشتباه است و یارانه‌ای كه در اختیار بخش صنعت قرار می گیرد باید به نحو كارا و اثر بخش هزینه شود، گفت: این وزارتخانه به منظور رسیدگی به مسائل واحدهای تولیدی بعد از اجرای قانون هدفمند كردن یارانه ها دور ویژه سفرهای ستاد تسهیل امور و رسیدگی به مسائل و احدهای تولیدی و شهركهای صنعتی را با موضوع هدفمندسازی یارانه ها، از ابتدای امسال آغاز كرد و به مسائل بنگاههای متقاضی رسیدگی كرد.
فاطمی امین ، درارتباط با عملكرد و نحوه هزینه منابع تخصیص یافته در قالب ماده 8 قانون هدفمند كردن یارانه ها تاكید كرد: به منظور هزینه منابع تخصیص یافته حدود یك سال كار كارشناسی صورت گرفت و برنامه های حمایتی از بخش صنعت و معدن در اجرای قانون هدفمند كردن یارانه ها در قالب بسته حمایتی با كمك دست اندركاران بخش تولید از قبیل اتاق بازرگانی، تشكل ها، انجمن ها و فعالان بخش تولید تهیه شد.
رییس ستاد تحول صنایع و معادن با اشاره به برگزاری بیش از 100 جلسه عمومی و تخصصی با انجمن‌ها و بخش‌های خصوصی برای تهیه بسته حمایتی تا قبل از اجرای قانون ، تاکید کرد: در تمام مراحل برنامه ریزی، تدوین، تهیه، اجرا و نظارت بسته حمایتی، نظرات تشكل ها و بخش‌های غیر دولتی از قبیل اتاق های بازرگانی، انجمن‌های تخصصی و واحدهای شاخص مد نظر بوده و از توان آنها استفاده شده و تبادل نظر صورت گرفته است.