به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا، "مسعود میرکاظمی" وزیر نفت، امروز در ششمین نشست خبری خود، اظهار داشت: علی‌رغم اعمال محدودیت هایی که علیه صنعت نفت ایران وجود دارد، لطف خداوند در تولید و تأمین بنزین شامل حال کشورمان شده و میزان ذخایر کنونی بنزین، در حد بسیار مطلوبی قرار دارد. به همین دلیل اکنون در حوزه تأمین سوخت مورد نیاز کشور در بخش های حمل و نقل، کشاورزی و صنعت با مشکلی مواجه نیستیم و در صورتی که برای مدت زمان طولانی نیز واردات بنزین نداشته باشیم، با مشکلی مواجه نخواهیم شد.

وی افزود: طرح افزایش ظرفیت تولید فرآورده های نفتی و بهینه سازی آنها، در پالایشگاه نفت کشور از دهه فجر امسال افتتاح می شود و طی ماه های بعد از دهه فجر نیز روند افتتاح طرح ها ادامه خواهد داشت تا در نیمه نخست سال 90 میزان تولید بنزین کشورمان به اندازه نیاز کشور برسد.

میرکاظمی میزان سرمایه گذاری این طرح ها را 9 میلیارد دلار عنوان کرد و ادامه داد: با اجرای این طرح ها، فرآورده های نفتی مطابق استاندارد یورو 5 تولید می شود و از دهه فجر امسال تولید بنزین 2 میلیون لیتر افزایش می یابد که در نیمه نخست سال 90 به 15 میلیون لیتر و در نیمه دوم سال 90 به 30 میلیون لیتر می رسد.

وزیر نفت گفت: با توجه به اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، مصرف سوخت در کشور به طرز چشمگیری کاهش یافته، بنابراین افزایش تولید و کاهش مصرف، سرعت رسیدن به خودکفایی در پالایشگاه ها را افزایش می دهد.

وی آخرین آمار درباره میزان مصرف بنزین را 53 میلیون لیتر در روز اعلام کرد و اظهار داشت: قبل از اجرای قانون هدفمندسازی روزانه 66 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می شد که پس از مدتی به 61 میلیون لیتر در روز رسید و اکنون در مرز 53 میلیون لیتر قرار گرفته است. این در حالی است که سهمیه یک هزار ریالی نیز از سوی دارندگان خودروها استفاده می شود. بر این اساس قبل از نیمه بهمن ماه سال جاری می توانیم به ثباتی در میزان مصرف بنزین دست یابیم؛ همچنین میزان مصرف نفت گاز در بخش حمل و نقل نیز از 55 میلیون لیتر در روز به 43 میلیون لیتر کاهش یافته است.

میرکاظمی در باره میزان مصرف گاز در کشور گفت: روزانه بیش از 530 میلیون متر مکعب گاز در کشور مصرف می شود که تأمین آن از محل پالایشگاه های گازی و بخش های بالادستی است و از آنجا که میزان مصرف گاز در نیروگاه ها به دلیل استفاده از سوخت مایع به حداقل ممکن رسیده، حجم عظیمی از رقم مذکور برای بخش تجاری و خانگی استفاده می شود.

وی ضمن درخواست صرفه جویی در مصرف گاز از سوی مردم، تأکید کرد: در صورتی که تمامی نیروگاه ها از گاز طبیعی برخوردار شوند، رقم مصرف روزانه گاز بیش از 530 میلیون متر مکعب در روز خواهد بود که رقم قابل قبولی در کشور محسوب نمی شود و امیدواریم در گام های بعدی، برای واقعی کردن قیمت ها، با تکیه بر صرفه جویی در مصرف گاز، حجم صادرات آن را افزایش دهیم.

سرمایه گذاری در بخش های داخلی و خارجی انرژی از دیگر محورهای سخنان وزیر نفت بود که در این باره اظهار کرد: سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در بخش نفت و انرژی روند مطلوبی را طی می کند و از آنجا که ایران دارای روابط بین المللی مناسبی به ویژه با کشورهای همسایه است، به راحتی اهداف مورد نظر خود را دنبال می کنیم.

میرکاظمی درباره برخی اخبار منتشر شده درباره توقف تولید بنزین در پتروشیمی های داخلی کشور، گفت: با توجه به کاهش مصرف بنزین در کشور و رفع مشکلات قبلی در زمینه تأمین بنزین مورد نیاز داخلی، پتروشیمی ها برای تولید بنزین آزاد گذاشته شده‌اند تا در صورت تمایل به تولید این سوخت با ارزش ادامه دهند، اما در حال حاضر ایران نه تنها مشکلی در تأمین بنزین مورد نیاز داخلی ندارد، بلکه به صادرات بنزین هم می پردازیم، کشورمان از لحاظ جغرافیایی در منطقه بسیار حساس و مهمی واقع شده که کشورهای همسایه آن همگی از مصرف کنندگان بزرگ نفت و گاز محسوب می شوند.

وی افزود: ایران محل ترانزیت سوخت در منطقه است؛ بنابراین انجام صادرات و واردات انرژی از کشورمان امر طبیعی محسوب می شود و محدودیتی برای آن قایل نمی شویم.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه تحریم های ضد ایرانی با شکست مواجه شده اند، اظهار داشت: آلودگی بنزین تولید شده در پتروشیمی ها از دیگر مواردی است که از سوی کشورهای خارجی مطرح شده و یک داستان تمسخر آمیز است؛ آنها تصور می کردند با تحریم بنزین، کشورمان با بحران مواجه می شود و با اعمال محدودیت برای واردات بنزین که تا شهریور امسال ورودی بنزین ایران را به صفر رساند، تصور اتمام ذخایر بنزین کشورمان را داشتند، اما با تلاشی که از سوی تلاشگران در پالایش و پخش شرکت نفت و پتروشیمی ها صورت گرفت، توانستیم علاوه بر اینکه بنزین مورد نیاز کشور را تأمین کنیم، به صادرات آن نیز بپردازیم.

میرکاظمی گفت: بحث آلوده بودن بنزین از سال های قبل مطرح شده؛ اما اعلام می کنند که بنزین تولیدی پرتوشیمی ها، از نوع بنزین سوپر با کیفیت بسیار عالی و عدد اکتان بالاست؛ همچنین 80 درصد از بنزین مورد نیاز شهر تهران، از سوی پالایشگاه تهران تأمین می شود و 20 درصد باقی مانده نیز از پالایشگاه های شازند اراک و اصفهان وارد تهران می شود. بنابراین شهر تهران، برای تأمین بنزین خود به پتروشیمی ها نیازی نداشته است.

وی درباره توسعه روابط اقتصادی با کشورهای همسایه بیان داشت: توسعه روابط اقتصادی، تجاری و انرژی با تمامی کشورها به ویژه کشورهای همسایه از مهم‌ترین برنامه های وزارت نفت است که امنیت سیاسی و رشد اقتصادی در منطقه را به دنبال دارد و هر چه روابط منطقه ای میان کشورها توسعه یابد، میزان آسیب پذیری از رکود اقتصادی که ریشه آن در خاور میان نیست، کاهش می یابد. بر این اساس با پاکستان و سایر کشورهای همسایه مذاکرات انرژی داریم که ممکن است برخی از آنها مدت زمان زیادی به طول انجامد زیرا قطعی شدن مذاکرات نیاز به زمان دارد.

رییس اوپک در باره تولید نفت در سازمان کشورهای صادر کننده نفت، توضیح داد: رعایت تعهد ایران مبنی بر تولید 4 میلیون و 200 هزار بشکه نفت در روز، به دلیل هماهنگی با سایر کشورهای اوپک است و طی مدت اخیر کاهش صادرات نفت، نداشته ایم.

وی اضافه کرد: در صورتی که رکود اقتصادی رخ نمی داد، باید نیاز روزانه بیش از 90 میلیون بشکه نفت در جهان تأمین می شد، چرا که در سال 2010 نیز با رشد اقتصادی 4.3، متوسط مصرف جهانی نفت در روز، 85.7 بوده است. اما پیش بینی برای مصرف نفت جهانی در سال 2011 متفاوت است، زیرا رکود اقتصادی همچنان ادامه دارد و بحران های مالی نیز حل نشده اند و ممکن است رشد اقتصادی تا مرز 3.8 نیز کاهش یابد.

میرکاظمی ادامه داد: اوپک در صورتی که سهمیه بندی فعلی خود را رعایت نکند، 29 تا 30 میلیون بشکه نفت از حجم 85 میلیون بشکه ای تقاضای جهانی را تامین می کند، بنابراین جایگاه اوپک و تعهد آن نسبت به کشورهای غیراوپک بسیار مهم است؛ درصورتی که سایر کشورهای غیراوپک نیز میزان تولید نفت خود را مدیریت کرده و افزایش تولید نمی دادند، هم اکنون وضعیت بسیار بهتری را می توانستیم برای نفت تصور کنیم.

وزیر نفت گفت: بر اساس جلساتی که میان اوپک با سایر سازمان های بین المللی از جمله اتحادیه اروپا برگزار می شود، نه تنها بحث امنیت عرضه، بلکه بحث امنیت تقاضا در جهان نیز مطرح می شود.

وی درباره گازرسانی به صنایع و نیروگاه ها، اظهارداشت: تعداد زیادی از صنایع و نیروگاه های کشور از نعمت گاز برخوردارند، اما در فصل زمستان از سوخت مایع استفاده می کنند تا گاز مصرفی آنها وراد شبکه خانگی- تجاری شود. همچنین با راه اندازی فازهای 12، 15 و 16، 17 و 18 پارس جنوبی، از سال آینده میزان تولید گاز از این منطقه نیز افزایش می یابد که در کنار کاهش میزان مصرف گاز، می توانیم حجم گاز رسانی به صنایع را توسعه دهیم.

شرکت های پتروایران و پتروپارس، از دیگر موضوعات سخنان میرکاظمی بودند که در این باره ، گفت: این دو از شرکت های توسعه ایی مهمی هستند که رابطه آنها با شرکت ملی نفت، مانند رابطه کارفرما با پیمانکار است. بنابر این اگر در مناقصه ای برنده طرح های صنعت نفت شوند، بر اساس پیشرفت کار، منابع مالی خود را دریافت می کنند و همچنین اگر در انجام وظایف و تعهدات خود کوتاهی کنند، جریمه می شوند. همچنین شرکت پتروپارس بیش از 20 میلیارد دلار، ضمانت کار به شرکت نفت دارد؛ بنابر این باید پس از منتقل شدن این میزان تعهد به یک شرکت دیگر و یا آزاد شدن تعهدات در دور دوم واگذاری ها، قرار گیرند. به همین دلیل با هیأت واگذاری در حال مذاکره هستیم تا پس از آزاد شدن حوزه های نفت و گاز از حوزه اختیارات این شرکت ها، بدون هیچ مشکلی واگذار شوند.

وزیر نفت درباره پیش بینی قیمت نفت در بودجه سال آینده کشور تصریح کرد: باید پروژه های عمرانی نفت و سایر عوامل مربوط به قیمت، مورد بررسی قرار گیرند که تاکنون تصمیم خاصی در دولت نسبت به این موضوع اتخاذ نشده؛ اما حدودا رقم 65 دلار را برای بودجه در نظر گرفته ایم.

وی درباره صادرات گاز ایران به اروپا، گفت: هم اکنون گاز ایران به اروپا صادر نمی شود، اما از آنجا که کشورمان دومین دارنده بزرگ ذخایر گازی در جهان است، تامین گاز جهان، بدون در نظر گرفتن نقش ایران ممکن نیست. همچنین محدودیتی از سوی ما برای صادرات گاز به اروپا ایجاد نشده و لازم است شرکت های اروپایی برای دریافت گاز با ایران وارد مذاکره شوند. اگر چه مورد بداخلاقی کشورهای سلطه طلب واقع می شوند، اما نباید فرصت دریافت گاز از ایران را از دست دهند.

میرکاظمی ادامه داد: مذاکرات انرژی با عراق نیز هر 6 ماه یکبار انجام می شود و با سایر کشورهای درخواست کننده گاز هم وارد مذاکره شده ایم، اما توافق هایی که در صحنه های بین المللی انجام می شود، گاهی ممکن است به تعویق بیفتد، به عنوان نمونه هنگامی که ایران با دو کشور دیگر برای سرمایه گذاری در ساخت یک پالایشگاه در کشور چهارم برنامه ریزی می کنند، اما آن کشور موقعیت جغرافیایی ساخت پالایشگاه را تغییر می دهد، اجرای این طرح را برای کشورهای سرمایه گذار به تعویق می اندازد، زیرا تمامی برآوردهای اقتصادی، باید به صورت مجدد انجام شود.

رییس اوپک درباره پرداخت یارانه به شرکت های پتروشیمی خصوصی، گفت: دو پیشنهاد از سوی وزارت نفت مطرح شده، نخست آن که یارانه به صورت مستقیم به شرکت های پتروشیمی خصوصی پرداخت شود؛ دوم آنکه خوراک تحویلی به شرکت های پتروشیمی مطابق قیمت پایه آن ماه محاسبه شود.

وی با بیان اینکه قیمت اسمی نفت در جهان نسبت به ماه های گذشته از رشد خوبی برخوردار بوده، تصریح کرد: هنگامی که ارزش دلار را طی 40 سال گذشته مورد باز بینی قرار می دهیم، در می یابیم که بهای واقعی نفت امروز تنها 11 دلار است که با سال های گذشته تفاوت چندانی نداشته، بر این اساس تولید کنندگان نفت نه تنها از رشد خوبی برخوردار نبوده اند، بلکه فقیرتر شده اند. زیرا ارزش دلار، کاهش زیادی یافته و متاسفانه فروش نفت در جهان نیز بر اساس دلار انجام می شود.

میرکاظمی تأکید کرد: افزایش قیمت نفت در جهان، اوپک را ملزم به تشکیل اجلاس فوق العاده نمی کند و حتی اگر قیمت نفت تا مرز 120 دلار نیز پیش رود، نیازی به برگزاری این نشست نیست.

وزیر نفت میزان یارانه انرژی در کشور را حدود 80 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: 40 درصد از این مبلغ مربوط به بخش خانگی و 60 درصد مربوط به بنگاه های تولیدی و خدماتی است؛ اما همچنان تاثیر مطلوب پرداخت این یارانه ها احساس نمی شود.

وی مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران را 150 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: اگر قیمت نفت را بر اساس روال کنونی در نظر بگیریم، سهم صنعت نفت برای سرمایه گذاری در طرح های داخلی، حدود 50 میلیارد دلار است که براین اساس نیاز به جذب 100 میلیارد دلار دیگر داریم. برای تامین این مبلغ توافقاتی با بانک ها صورت گرفته؛ همچنین صندوق های انرژی توسط کنسرسیومی از بانک ها تشکیل شده اند، منابع مالی از خارج کشور به صورت فاینانس جذب می شوند و برخی شرکت های داخلی نیز طرح های کوچک‌تر را برعهده گرفته اند.