به گزارش سرویس اقتصادی برنا در این نشست "سیدرضا سجادی" سفیر تام الاختیار ایران در روسیه به نمایندگی از وزری راه و شهرسازی کشور حضور داشت.

در این نشست یك روزه وزیران راه كشورهای روسیه، چین، تاجیكستان، ازبكستان، قرقیزستان و قزاقستان به عنوان كشورهای عضو و نیز ایران، هند، پاكستان و مغولستان نیز به عنوان كشورهای ناظر شركت كردند.

سازمان همكاری های اقتصادی "شانگهای"، سازمانی بین دولتی است كه در سال 2001 برای ارتقای سطح همكاری‌های مؤثر و رفع اختلافات مرزی میان كشورهای قزاقستان، قرقیزستان، چین، روسیه، تاجیكستان و ازبكستان تشكیل شد و در سال‌های اخیر مغولستان، پاكستان، هند و ایران نیز به عنوان اعضای ناظر این سازمان، به آن ملحق شده‌اند.

"ولادیمیر پوتین" نخست وزیر روسیه در آیین گشایش این نشست یكروزه در پیامی، همكاری اعضای سازمان "شانگهای" در حوزه حمل و نقل را برای تحقق اهداف این تشكل منطقه ای بسیار مهم خواند و اعلام كرد: مسكو اهمیت زیادی به توسعه همكاری با این سازمان قایل بوده و بر این باور است كه وزن و جایگاه آن در عرصه بین المللی ارتقا یافته است.

در این پیام آمده است: با توجه به توانمندی‌های اعضای سازمان همكاری های اقتصادی شانگهای در حوزه های حمل و نقل و به ویژه انرژی، استفاده از توانمندی های ترانزیتی اعضا و نیز تلاش برای بهینه سازی این ظرفیت ها می تواند به شكوفایی هر چه بیشتر سازمان كمك كند.

در پیام نخست وزیر روسیه با اشاره به توانمندی های بالقوه بخش حمل و نقل اعضای سازمان همكاری "شانگهای" برای ایجاد فرصت های شغلی جدید ، اضافه شده است: پنجمین نشست وزرای حمل و نقل كشورهای عضو سازمان با توجه به برگزاری نشست نخست وزیران كشورهای عضو در روسیه در هفتم ماه آینده میلادی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در این پیام تاكید شده است: روسیه خواستار تحكیم همكاری های چندجانبه كشورهای عضو در قالب سازمان همكاری های اقتصادی "شانگهای" بوده و تمامی مساعی خود را برای تحقق این مهم به كار می گیرد.

"ایگور لویتین" وزیر حمل و نقل روسیه نیز در این آیین با اشاره به همزمانی برگزاری پنجمین نشست وزرای حمل و نقل كشورهای عضو سازمان "شانگهای" در آستانه دهمین سالگرد تاسیس آن اظهار داشت: همین امر موجب شده است كه در این نشست رئوس اولویت های اعضا در حوزه حمل و نقل مورد بررسی قرار گیرد.

لویتین افزود: شركت كنندگان در این نشست در باره راهكارهای عملیاتی كردن اهداف سازمان در حوزه حمل و نقل با همدیگر رایزنی كرده و نتایج بحث های كارشناسی در اختیار اعضا قرار می گیرد.

وی، بررسی نتایج مصوبات نشست های پیشین وزرای حمل و نقل كشورهای عضو سازمان همكاری "شانگهای" را از دیگر اهداف این دوره از نشست عنوان كرد.

وی اضافه كرد: سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل روسیه در سال گذشته میلادی با 16 درصد رشد نسبت به سال ماقبل آن به 25 میلیارد یورو رسید.

وزیر حمل و نقل روسیه یادآور شد: در داخل خاك روسیه 32 هزار كیلومتر راه بین المللی وجود دارد كه این كشور را به اروپا و آسیا متصل می كند.

وی از آغاز به كار "خط دریایی شمال" در اقیانوس منجمد شمالی به عنوان مهم ترین رویداد حوزه حمل و نقل روسیه در سال جاری میلادی نام برد و گفت: از طریق این خط راه‌های وصل کننده دریایی، ارسال كالاها در كوتاه ترین زمان ممكن از روسیه به شرق آسیا منتقل می‌شود.