به گزارش سرویس اقتصادی برنا، احمد قلعه‌بانی اظهارداشت: با در نظر گرفتن ظرفیت تولید کنونی نفت ایران (4 میلیون و 200 هزار بشکه)، مجموع درآمد حاصل از تولید نفت و گاز در پنج سال آینده به سالانه 250 میلیارد دلار خواهد رسید. 

وی با بیان اینکه تعداد نیروی انسانی فعال در پروژه‌های پارس جنوبی به بیش از 50 هزار نفر رسیده است، گفت: پیش‌بینی می کنیم که تا پایان امسال در فازهای در دست اجرای این میدان مشترک حدود 12 میلیارد دلار اعتبار جذب شود. 

قلعه‌بانی با بیان اینکه روند جذب سرمایه و اشتغال در پارس جنوبی همچنان رو به افزایش است، پیش‌بینی کرد که حجم جذب سرمایه برای این فازها در سال آینده به بیش از 12 میلیارد دلار و تعداد نیروی انسانی فعال در 19 فاز در دست توسعه این میدان مشترک به بیش از 150 هزار نفر برسد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با ارزیابی مطلوب از روند اجرایی و سرمایه گذاری طرح توسعه همزمان 19 فاز پارس جنوبی اظهار امیدواری کرد که همه این فازها حداکثر تا پایان سال 1393 به بهره برداری و تولید برسند.

وی با تأکید بر اینکه شرکت ملی نفت ایران هم‌اکنون مدیریت کنترل پروژه موفق و روش‌های اجرایی دقیقی را در توسعه پارس جنوبی به کار بسته است، یادآور شد: با طراحی و اجرای این تمهیدها، همچنین با تزریق به موقع منابع مالی در بخش های مختلف خشکی، خط لوله و فراساحل، پروژه های پارس جنوبی را به طور همزمان و با بهینه سازی زمان - هزینه در دست اجرا دارد.

قلعه‌بانی با بیان اینکه هم‌اکنون طرح های توسعه در صنعت نفت ایران در نقاط دورافتاده کشور به ویژه در پارس جنوبی، به دست پیمانکاران، مشاوران و سازندگان توانمند ایرانی در حال اجراست، اظهار داشت: خوشبختانه پیمانکاران ایرانی به آن مرحله از توانمندی رسیده اند که به تنهایی اجرای ابرپروژه های نفتی و گازی را به عهده بگیرند.

به گفته وی، پیمانکاران ایرانی، پروژه‌های صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش و پخش را به شکل مطلوب اجرا می‌کنند و تمام شرایط را با قدرت تحت کنترل خود دارند. 

معاون وزیر نفت ادامه داد: خوشبختانه با توانمندی و تجربه‌ای که پیمانکاران ایرانی دارند، همه پروژه‌های صنعت نفت ایران به ویژه سخت‌ترین پروژه‌ها که پروژه‌های بخش دریا هستند، در بهترین شرایط ممکن در حال اجراست. 

قلعه‌بانی با بیان این که هر دو فاز پارس جنوبی ماهانه 600 میلیون دلار درآمد ایجاد می‌کند، گفت: با توجه به مشترک بودن میدان و حساسیت‌ها مربوط به برداشت از آن، تمام امکانات برای بهره‌برداری به موقع از آنها به کار گرفته شده است.