به گزارش سرویس اقتصادی برنا، "حسین آقایان" معاون تامین و توزیع فرآورده‌های نفتی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران تصریح کرد: روز شنبه همزمان با کاهش دمای هوا و کاهش ارسال گاز به نیروگاه ها 16 میلیون و 775 هزار مترمکعب گاز طبیعی، 54 میلیون و 6 هزار لیتر گازوییل (مازوت) و 60 میلیون و 536 هزار لیتر نفت کوره در نیروگاه های کشور مصرف شد. 

آقائیان با بیان این که سال گذشته سرمای هوا نسبت به امسال کمتر بود، افزود: سال گذشته در روز مورد بررسی، 43 میلیون و 285 هزار مترمکعب گاز طبیعی، 52 میلیون و 237 هزار لیتر نفت کوره و 23 میلیون و 675 هزار لیتر گازوییل در نیروگاه های کشور مصرف شده بود.

وی موجودی سوخت مایع نیروگاه ها را مطلوب اعلام و تصریح کرد: هم اکنون یک میلیارد و 500 میلیون لیتر نفت کوره و 2 میلیارد لیتر گازوییل در مخازن نیروگاه ها ذخیره سازی شده است.

آقایان از افزایش مصرف سوخت مایع در 25 روز دی امسال در قیاس با دوره مشابه سال گذشته خبر داد و افزود: در این دوره زمانی 833 میلیون لیتر گازوییل و یک میلیارد و 216 میلیون لیتر نفت کوره در نیروگاه ها مصرف شد که این میزان در قیاس با دوره زمانی مشابه سال گذشته از افزایش مصرف 526 میلیون لیتری گازوییل و 165 میلیون لیتری نفت کوره حکایت دارد.

معاون تامین و توزیع فرآورده‌های نفتی شرکت ملی پخش افزایش سرمای هوا، کاهش ارسال گاز و ورود نیروگاه‌های جدید به مدار فعالیت را از عوامل موثر بر افزایش مصرف سوخت مایع در نیروگاه ها اعلام کرد.

وی با تاکید بر این که شرکت ملی پخش آمادگی تامین سوخت مایع مورد نیاز نیروگاه ها را دارد، افزود: میزان تحویل سوخت مایع به نیروگاه ها بستگی به وضعیت ارسال گاز دارد.

آقایان پیش بینی کرد زمستان امسال در اوج مصرف، روزانه 130 میلیون لیتر سوخت در نیروگاه های کشور مصرف شود که قرار است روزانه 30 میلیون مترمکعب از این میزان از سوخت گاز و 100 میلیون لیتر آن از سوخت مایع تامین شود.