به گزارش سرویس اقتصادی برنا، "حسن قالیباف اصل" در باره تغییر پایه شاخص اظهارداشت: شاخص کل تا آذرماه 87 که سیستم معاملاتی جدید در بازار فعال نشده بود، فقط بر مبنای قیمت سهام شرکت‌ها محاسبه می‌شد که این درست نبود.

وی افزود: پس از راه‌اندازی سیستم جدید معاملاتی، امکانی فراهم شد تا علاوه بر قیمت سهام، بازده نقدی هم در محاسبه شاخص لحاظ شود.

قالیباف اصل خاطرنشان کرد: بورس اوراق بهادار ایران بازاری است که شرکت‌ها سودنقدی بالایی را میان سهام‌داران خود تقسیم می‌کنند، به علاوه نسبت متوسط قیمت به عایدی (E/P) پایین است. در این شرایط اگر شاخص نشاندهنده قیمت و بازده نقدی نباشد، عملکرد بازار سرمایه به درستی گزارش نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه تغییر پایه شاخص باید از یک مبنایی آغاز می شد، ابراز کرد: مبنای واقعی در بازار عدد قبلی شاخص کل (9هزار واحد) بود که از همان مبنا هم محاسبه شاخص جدید شروع شد.

مدیرعامل شرکت بورس با بیان اینکه در سیستم معاملات جدید چنین پیش شرطی وجود داشت، تصریح کرد: در مورد نحوه تغییر پایه شاخص، جلسات متعدد با بورس‌های خارجی و همچنین موسسات محاسبه کننده شاخص مانند S&P، برگزار و سپس تصمیم‌گیری شد.

قالیباف اصل در پایان تصریح کرد: به هر حال، مبنای محاسبه شاخص نیازمند تغییر بود و باید از یک عدد واقعی محاسبات شروع می‌شد که این عدد همان 9 هزار واحد پیشین بود.