به گزارش سرویس اقتصادی برنا از وزارت نیرو، همایون حایری روز دوشنبه و در آخرین نشست شورای هفتگی مدیران برق كشور در سال جاری، گفت: با وجود مشكلات نقدینگی كه در سال جاری برای بخش برق كشور وجود داشت، توانستیم برنامه تعمیر نیروگاه های كشور، احداث نیروگاه ها، احداث شبكه های انتقال توسط شركت های برق منطقه ای و سایر طرح ها و پروژه ها را عملیاتی كنیم.

وی افزود: عملیاتی كه در سطح گسترده به منظور آماده سازی نیروگاه های كشور برای تابستان سال 91 صورت گرفت، كار بسیار بزرگی بوده است.

حایری اظهار داشت: در سال جاری دو دستگاه اجرایی در كشور به رتبه خوبی دست یافتند كه یكی از این دستگاه های دولتی، وزارت نیرو بوده است.

وی افزود: در سال جاری بیش از 8/96 درصد از برنامه های بخش برق كشور تحقق یافته است.

مدیر عامل شركت توانیر اضافه كرد: از نگاه سازمان خصوصی سازی نیز وزارت نیرو به عنوان یكی از پیشگامان بحث خصوصی سازی بوده است.

وی یكی از اقدام هایی كه در سال جاری در بخش برق صورت گرفت را اجرای 40 كیلومتر كابل 200 كیلو ولت توسط برق منطقه ای تهران خواند و افزود: همچنین در سال جاری شاهد ساخت داخل نخستین سامانه 'دی.سی.اس' توسط شركت برق منطقه ای خراسان بودیم.

وی با بیان این كه، تابستان سال 90 را بدون مشكل سپری كردیم، افزود: امسال بدون ایجاد كمترین مشكل در تامین برق كشور، بیشترین میزان برق را به كشورهای همسایه صادر كردیم.

حایری اظهار داشت: در زمان حاضر بیش از 400 مگاوات از برق كشور از طریق نیروگاه های 'دی.جی' و تولید پراكنده تامین می شود.

وی، همچنین افزایش بازده نیروگاه های كشور، كاهش تلفات، ارتقای قابلیت های حفاظتی و افزایش رویت پذیری را از دیگر برنامه هایی خواند كه در سال جاری در بخش برق كشور دنبال شده است.

وی بیان كرد: یكی دیگر از اقدام های ارزشمند مهندسی كه توسط شركت های توزیع در سال جاری انجام گرفت، تبدیل شبكه پنج سیمه هوایی به كابل های خود نگهدار بود كه با استفاده از كابل هادی آلومینیومی، كار اقتصادی در سال جهاد اقتصادی محسوب می شود.

مدیر عامل شركت توانیر ابراز امیدواری كرد: مشكل كمبود نقدینگی صنعت برق در سال آینده مرتفع شود تا بتوانیم پیامدهای ناشی از كمبود نقدینگی پروژه های صنعت برق را به حداقل برسانیم.


** افزایش 29 درصدی صادرات برق

این در حالی است كه با اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها، مصرف برق در كشور كاهش یافته و این امر زمینه مناسبی را برای افزایش صادرات برق به كشورهای همسایه فراهم كرده است.

بر این اساس جمهوری اسلامی ایران از ابتدای سال جاری تاكنون بیش از هشت هزار و 6/336 گیگاوات ساعت برق به كشورهای همسایه صادر كرده است كه این میزان 8/28 درصد در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته افزایش نشان می دهد.

ایران در مدت مشابه سال گذشته شش هزار و 4/468 گیگاوات ساعت برق به كشورهای همسایه صادر كرده بود.

در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران با كشورهای ارمنستان، پاكستان، تركمنستان، تركیه، جمهوری آذربایجان، نخجوان، عراق و افغانستان انرژی مبادله می كند.

همچنین طی تفاهم نامه چهار جانبه ای كه اخیرا بین مقامات كشورهای ایران، عراق، سوریه و لبنان منعقد شد، قرار است شبكه خطوط انتقال برق این كشورها به هم متصل شده و برق ایران از طریق عراق به سوریه و لبنان صادر شود.

بر این اساس در دیدار اخیر وزیر نیرو با 'كریم عفتان' وزیر برق عراق، مجید نامجو از صادرات 50 مگاواتی برق ایران به سوریه و لبنان از اردیبهشت ماه سال آینده خبر داد.