به گزارش سرویس سیاسی برنا، عمر البشیر رئیس جمهور سودان به عنوان اولین سخنران در دومین روز نشست سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در شانزدهمین اجلاس گروه نم صحبت کرد.

وی طی سخنانی اظهار داشت: دموکراسی و شفافیت در فعالیت‌های سازمان ملل باید در چارچوب گفت‌وگوها میان همه کشورهای عضو وجود داشته باشد و ساختار این سازمان باید اصلاح شود.

عمر البشیر تاکید کرد: ما به‌دنبال برقراری نظام و سیستم بین المللی متوازن و عادل در سازمان ملل هستیم تا قدرت داشته باشد با چالش‌های جهان مواجه شود و حاکمیت قوانین بین المللی در آن لحاظ شود.

رئیس جمهور سودان با رد به‌کارگیری قدرت در ابعاد منفی و بر علیه ملت‌ها، گفت: سودان از اینکه شاهد مفاهیم جدید و اقدامات خارج از چارچوب توافقات بین المللی است نگران است و حقوق بشر متاسفانه امروز با مشکلات جدی روبه‌رو است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوعات و مقولاتی که دغدغه کشورهای عضو است اشاره کرد و گفت: تغییر آب و هوایی، امنیت انرژی و غذای و تروریسم از مشکلات اصلی ما است که باید با تقویت همکاری‌های بین المللی برای مقابله با این چالش‌ها تدبیر کنیم.

عمر البشیر گفت: تروریست خطر بزرگی برای جوامع ما است و باید میان تروریسم و مبارزه قانونی علیه اشغالگری تفاوت قائل بود. همچنین نباید به آزادی‌های عمومی و حقوق بشر خدشه‌ای وارد شود.

رئیس جمهور سودان در بخش دیگری از سخنان خود درباره مساله فلسطین نیز گفت: سودان همیشه از حقوق قانونی ملت فلسطین علیه اشغالگری و ایجاد دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس حمایت کرده است و گروه کشورهای نم حق دفاع از فلسطین را دارند و فلسطین فقط یک مساله عربی و منطقه‌ای نیست.

وی گفت: ما شدیدا اقدام اسرائیل در ممانعت از ورود کشورهای عضو کمیته فلسطین جنبش نم را که می‌خواستند وارد فلسطین شوند، محکوم می‌کنیم.

عمر البشیر درباره بحران سوریه نیز گفت: تاسف خود را از ادامه وضعیت موجود سوریه اعلام می‌کنیم و معتقدیم افزایش خشونت در این کشور راه حل مناسبی برای برطرف کردن درگیری‌ها نیست و ادامه آن منجر به کشتار بیشتر می‌شود. از همه طرف‌های درگیر می‌خواهیم به گفت‌وگو و مذاکره روی آورند و خشونت و درگیری نظامی را متوقف کنند.

رئیس جمهور سودان در مورد مسائل کشورش با سودان جنوبی افزود: سودان اولین کشوری بود که استقلال سودان جنوبی را به رسمیت شناخت و تلاش خود را برای روابطی که با حسن همجواری همراه باشد انجام می‌دهد اما سودان جنوبی به موافقت‌های بین المللی توجهی ندارد و از گروه‌های شورشی حمایت می‌کند. سودان جنوبی آتش بس را نقض کرد در حالی که باید به گفت‌وگوها متعهد باشد.

وی خاطرنشان کرد: سند دوحه مبنی بر صلح در دارفور که با نظارت دولت قطر انجام شد مورد پشتیبانی کامل ماست زیرا این سند همه آرمان‌های ملت دارفور را اجابت کرد.

عمر البشیر تاکید کرد: برقراری صلح در دارفور هدف اصلی ماست و معتقدیم انتقال حاکمیت باید به صورت مستقل باشد هم اکنون ایالات 5 گانه دارفور به آرامش و ثبات رسیده‌اند و شورای امنیت مشخص کرد برخوردهای نظامی در دارفور نتیجه نمی‌دهد.

رئیس جمهور سودان ابراز امیدواری کرد اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران بتواند در راه دستیابی به صلح موفق باشد.