«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به اظهارات مقام های برخی کشورهای غربی مبنی بر تهدید بودن استقرار نیروهای روسی در مرز با اوکراین گفت؛مقام های غربی و اوکراینی درباره نقل و انتقال نیروهای روسیه در مناطق مرزی با اوکراین مبالغه می کنند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، به نقل از وزارت امور خارجه روسیه، لاوروف روز جمعه به خبرنگاران گفت: در مورد نقل و انتقال نیروهای نظامی روسیه در قلمروی این کشور هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.

وی اظهار داشت: شرکای غربی اذعان دارند که اقدامات روسیه در این زمینه از نظر حقوقی هیچ مشکلی ندارد.

وزیر امور خارجه روسیه با بیان این که نمی خواهم این مساله را بزرگ جلوه دهم، گفت: مقام های اوکراینی و حامیان غربی آنها سعی در بزرگ نمایی این مساله دارند.

وی اضافه کرد: معتقدیم در شرایط کنونی باید برای کاهش تنش ها تلاش کرد و توصیه می کنیم از بیان اظهاراتی که موجب تشدید تنش ها و گسترش دامنه اختلافات می شود باید خودداری کرد.

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: کسانی که این گونه اظهارات را بر زبان می آورند، از واقعیت ها دور شده اند.

لاوروف با اشاره به گفت وگوی تلفنی اخیر رییس جمهوری روسیه با صدراعظم آلمان اظهار داشت: ولادیمیر پوتین به خانم آنگلا مرکل گفت که با پایان رزمایش در استان راستف (هم مرز با اوکراین) یکی از گردان های شرکت کننده به مرکز دائمی خود در استان سامارا بازگشت.

وی افزود: واحدهای دیگر شرکت کننده در این رزمایش پس از انجام تمرینات برنامه ریزی شده به مراکز نظامی خود باز می گردند.

لاوروف در باره اصلاحات قانون اساسی اوکراین نیز گفت: این اصلاحات باید بطور همه جانبه و شفاف انجام گیرد.

وی افزود: شرکای اروپایی و آمریکایی و مقامهای اوکراینی در پاسخ به تقاضای روسیه برای انجام اصلاحات قانون اساسی با مشارکت نیروهای سیاسی و نمایندگان همه مناطق اوکراین گفتند که این اصلاحات اوایل ماه مارس جاری آغاز شده و کمیسیون ویژه ای هم در مجلس رادا برای این منظور تشکیل شده است.

وی اضافه کرد: تلاش های ما برای اطلاع از نحوه کار این کمیسیون نتیجه ای نداده است و اطمینان داریم برای این که اصلاحات قانون اساسی اوکراین ظاهری نباشد همه مناطق اوکراین باید با رای یکسان در این امر مهم شرکت کنند.