علی ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک گفت: تیم مذاکره‌کننده از خط قرمز نظام عبور نکرده‌ و در چارچوب نظام عمل کرده‌اند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات و استراتژیک در حاشیه دیدار خود با یان الیاسون قائم‌مقام دبیرکل سازمان ملل متحد در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اظهارات برخی نمایندگان درباره عبور تیم مذاکره‌کننده از خط قرمز نظام گفت: به هیچ وجه اینطور نیست. ما اطمینان داریم تیم مذاکره کننده و آقای ظریف تابع نظام و خطوط قرمزی که رهبری تعیین کرده است هستند و به هیچ وجه از خط قرمز نظام عبور نکرده و در چارچوب نظام عمل کردند. 

ولایتی با اشاره به دیدار الیاسون، گفت: وی از اینکه اوضاع در عراق و سوریه توسط تروریست ها و افراطیون به اختلال کشیده شده و برای مردم این دو کشور مشکلاتی به وجود آورده است اظهار تاسف کرد و ابرازامیدواری نمود با کمک ایران بتوان به برقراری امنیت کشورهای سوریه و عراق کمک کرد.

رییس مرکز تحقیقات استرتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در این دیدار، الیاسون از طرف خود و به نقل از بارزانی، از کمک های جمهوری اسلامی ایران تقدیر کرد.

وی ادامه داد: قائم مقام دبیرکل سازمان ملل از ایران خواست نقش سازنده خودش را برای مقابله با تروریسم های افراطی داعش ادامه دهد.

ولایتی گفت: در این دیدار همچنین در مورد مساله یمن صحبت شد و من تاکید کردم که حوصی ها مردمی معتدل و اهل صلح هستند و به هیچ وجه قصد ایجاد اختلال در یمن را ندارند.

وی تصریح کرد: دو طرف اظهار خرسندی کردیم که حوصی ها توانستند علیه القاعده کار کنند و آنها را متوقف کرده و حتی در مواردی شکست دهند.

ولایتی افزود: در مجموع آقای الیاسون از نقش ایران برای ایجاد صلح و آرامش در منطقه و کمک به کشورهایی که حکومت هایشان دموکراتیک و تازه تاسیس است قدردانی کرد.

وی ادامه داد: دیدگاه سازمان ملل نسبت به برقراری صلح و آرامش درسوریه و عراق و مقابله با افراطی گری و تروریسم با جمهوری اسلامی ایران مشترک است.

ولایتی در پاسخ به پرسشی در ارتباط با نارضایتی از عملکرد سازمان ملل گفت: جمهوری اسلامی ایران در برخی موارد از عملکرد سازمان ملل رضایت ندارد اما تا جایی که مروبوط به آقای الیاسون می شود، وی فردی اقع بین و با دیگران متفاوت است.

همچنین یان الیاسون قائم مقام دبیرکل سازمان ملل نیز در حاشیه این دیدار در جمع خبرنگاران ابراز امیدواری کرد که مذاکرات 1+5 به توافقی هسته ای منجر شود.

وی افزود: مساله هسته ای ایران نه تنها برای سازمان ملل به عنوان رژیم عدم اشاعه اهمیت دارد بلکه برای کل جامعه جهانی و کاهش تنش ها در منطقه خاورمیانه از اهمیت برخوردار است.

وی در ارتباط با دیدار خود با ولایتی گفت: در این نشست در مورد بسیاری از مباحث مربوط به منطقه صحبت کردیم زیرا در این منطقه آشوب ها و بحران های زیادی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه با ولایتی در جنگ ایران و عراق همکاری های نزدیکی داشته اند گفت: همچنین در این دیدار در مورد عراق و تشویق فرایند دموکراسی این کشور و حمایت از دولت جدید که تلاش می کند به صورت فراگیر عمل کند نیز صحبت کردیم.

قائم مقام دبیرکل سازمان ملل افزود: در این دیدار همچنین در مورد سوریه نیز به گفت و گو پرداختیم.

وی گفت: مساله ای که بر آن تاکید دارم اهمیت کشورهای منطقه است؛ تمام بازیگران مهم منطقه باید مسوولانه عمل کنند و رویکردی منطقه ای در تحولات اتخاذ کنند.

قائم مقام دبیرکل سازمان ملل که برای مذاکرات و تعاملات به ایران سفر کرده است پیش از دیدار با ولایتی با عباس عراقچی، محمد جواد ظریف و کمال خرازی دیدار و گفت و گو کردند.