سرهنگ دوستعلی آزوغ در جمع اصحاب رسانه اصفهان با بیان اینکه دو برنامه کشوری و چند برنامه بین المللی در رابطه با بسیج عشایر تا پایان سال برگزار می شود، خاطر نشان کرد: به مناسبت یکصدمین سالگرد جهاد و مبارزه عشایر عرب در مقابل استعمار انگلیس، همایشی در اسفندماه در استان خوزستان به فرمان آیت الله سید کاظم یزدی از مراجع شیعه، برگزار می شود که عشایر لبنان، سوریه و اردن نیز در آن شرکت می کنند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، وی ضمن اشاره به اینکه 98 اُمین سالگرد پیروزی عشایر بلوچ ِ سیستان و بلوچستان در برابر انگلیس نزدیک است، گفت: قرار است به زودی همایشی تحت عنوان " همایش بزرگ سران عشایر و اقوام از ایران، پاکستان و افغانستان" در این رابطه برگزار شود. مسوول سازمان بسیج جامعه عشایری کشور با اشاره به اینکه در سال گذشته، سردار شهید شاهمرادی از اصفهان به عنوان شهید شاخص بسیج عشایر معرفی شد، ابراز کرد: همایش بزرگداشت شهید شاخص بسیج عشایر سال 93( شهید علی غیوری زاده) از دیگر برنامه هایی است که به زودی اجرا می شود.

آزوغ به نقش عشایر در دفاع مقدس اشاره و تصریح کرد: با توجه به مرزداری عشایر که مسائل امنیتی را قبل از هر قشری متوجه می شوند و نقش بسزایی در ایجاد امنیت پایدار دارند و همچنین به دلیل وجود تحرک آنها در ییلاق و قشلاق و حضورشان در مناطق خالی از سَکنه، تفاوت آنها با سایر اقشار را قابل مشاهده می کند که خود نقش اصلی و مهمی را در ایجاد امنیت پایدار در مملکت ایفا می کنند.

وی خاطر نشان کرد: عشایر در شمال غرب، غرب و جنوب کشور از 31 شهریور تا 18 آبان ماه سال 1359، تا زمانی که یگان های ویژه آماده شوند، از میهن اسلامی دفاع کردند که بیشترین شهید را در این فرجه زمانی داشتند.

مسوول سازمان بسیج جامعه عشایری کشور با بیان اینکه در زمان دفاع مقدس، هنگامی که مدرسه عشایری ِ کوچ رو توسط عراقی ها بمب باران شد، خانم حیدرپور به همراه دو برادرش توانستند 4 نفر از افراد عراقی را به اسارت بگیرند، تاکید کرد: زنان عشایر در زمان دفاع مقدس نقش بسزایی داشته اند و از این رو، در سال94 به شناسایی شهدای زن عشایر پرداخته می شود.

آزوغ ابراز کرد: بسیج عشایر کشور، 1300 حوزه مقاوت دارد که هزار و 432 پایگاه مقاومت و 452 هزار نفر بسیجی فعال را شامل می شود.

وی افزود: بیش از 200 نفر از عشایر، مسلح به سلاح شخصی هستند و حدود 156 هزار نفر سلاح دولتی در اختیار دارند.

مسوول سازمان بسیج جامعه عشایری کشور اظهار کرد: ترکیب عشایر استان متشکل از سه ایل بزرگ قشقایی، بختیاری و عرب جرقویه است که 52 هزار و 984 نفر و 9 هزار 605 خانوار را شامل می شود.

آزوغ تصریح کرد: هم اکنون عشایر در سراسر مملکت به عنوان سربازانی شجاع، با تدبیر و زرنگ، مشغول به دفاع از مملکت هستند.

گفتنی است، در این نشست از کتاب شهید شاخص جامعه عشایری در سال 92 توسط نشر ستارگان درخشان و تحت عنوان " زخم ستاره" رونمایی شد.