خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به 22 اسفند روز بزرگداشت شهدا گفت: بیعت با شهیدان یعنی حفاظت و پاسداری از آرمان بلندشان که این نظام اسلامی است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه تهران اظهار داشت: کسانی که در عرصه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به این نظام اسلامی خیانت کنند بی تردید به خون شهیدان خیانت کرده اند.

وی ادامه داد: برگزاری یادواره های شهیدان سنت حسنه ای است که باید هرچه باشکوه تر برپا شود و همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند امروز زنده نگهداشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست.

خطیب جمعه تهران درباره مذاکرات هسته ای بیان کرد: شما از این تریبون مطالب زیادی به مناسبت مذاکرات هسته ای شنیده اید و روز یکشنبه هم دور جدیدی شروع می شود. مقام معظم رهبری تیم مذاکره کننده ایران را تایید و امین خواندند اما فرمودند من نگرانم؛ چون با یک سری آدم درست حسابی طرف نیستیم بلکه با یک سری آدم های حقه باز و مکار طرفیم.

وی اضافه کرد: اگر این ها پیروز شوند هیچ اصل و پیمانی را نمی شناسند. همین دیروز بار دیگر اوباما تحریم های 20 ساله را تمدید کرده است. اصلا به اخلاق سیاسی پایبند نیستند؛ ما نمی دانیم آینده مذاکرات هسته ای چه خواهد بود.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: در این مذاکرات شما مردم ایران چهره مکار و پیمان شکنانه آمریکا را به جهان نشان دادید.

خاتمی تصریح کرد: متاسفانه بعضی ها در داخل کشور چهره آمریکا را بزک می کنند و صلح طلب نشان می دهند اما شما مردم، نشان دادید که چنین نیست، همان دست های چدنی هستند که با مخمل پوشانده اند. این یکسال نشان داد که شیطنت در ژن دولتمردان آمریکایی نهفته است.

وی یادآور شد: سخن این است که این مذاکرات حدود یکسال و اندی بار دیگر سخن اول انقلاب امام(ره) را تایید کرد که امریکا شیطان بزرگ است.

خطیب جمعه تهران در ادامه افزود: دنیا فهمید که امریکا با اساس هویت نظام اسلامی ما درگیر است و می خواهد نظام اسلامی نباشد اما شما ملت بزرگ اثبات کردید که ملتی هستید که خسته نمی شوید اما به فضل خدا دشمن را خسته خواهید کرد.

خطیب جمعه تهران به پیروزهای ارتش عراق اشاره کرد و گفت: به ارتش و نیروهای مردمی عراق که انصافا پیشروی های خوبی در استان صلاح الدین داشتند تبریک وخدا قوت می گوییم و از خداوند می خواهیم که به این عزیزان صبر و نشاط عطا کند تا بتوانند ریشه داعش را از عراق برکنند و مطمئن باشند که خداوند آن ها را کمک خواهد کرد.

آیت الله خاتمی در ادامه افزود: دنیا می داند که ایران اسلامی دولتی است که در عرصه مبارزه با این تروریست ها، آن گاهی که کشورهای مستکبر ذره ای کمک به عراق نکردند، به صحنه آمد و درعرصه مستشاری از دولت عراق حمایت کرد.

وی ادامه داد: ایران اسلامی حامی تمامیت ارضی عراق است، کمک های ایران برای این است که دشمنان را در تجزیه عراق ناکام بگذارد، ما نه تنها مرزهای عراق را به رسمیت می شناسیم بلکه مرزهای بین المللی را محترم می شناسیم . فقط یک رژیم را رژیم جعلی و غاصب می دانیم و آن نظام صهیونیستی اسراییل است.

امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: برادران عراقی ما بدانند برای ساختن عراقی سرافراز، عراقی سربلند، عراقی که بتواند در برابر همه توطئه ها مقاوم و ایستا باشد؛ ما همراهشان هستیم.

امام جمعه موقت تهران در ادامه خطبه دوم به موضوع هفدهمین جلسه خبرگان رهبری اشاره کرد و گفت: حرف ها را شنیدید، ما انتخاب رییس را داشتیم، رییس سابق حضرت آیت الله مهدوی کنی، به حق، عالم ربانی بود و رییس جدید حضرت آیت الله یزدی هم بزرگی است که سابقه درخشان علمی و مبارزاتی با طاغوت دارد، تبعیدها و زندان ها را به جان خرید و از افتخارات بزرگ ایشان ولایت مداری است.

خاتمی افزود: ما 8 دوره انتخاب رییس و هیات رییسه را داشتیم؛ در هیچ یک از این هشت دوره به اندازه این دوره از رسانه ها، از برخی خبرگزاری ها و روزنامه ها بداخلاقی ندیدیم.

وی ادامه داد: این ها خبرگان را نشناختند؛ در حالی که خبرگان عالمان متعبد و فرهیخته دور هم می نشینند و دوره احساسات جوانی آن ها هم گذشته است و با خبروی، تجربیت و بر اساس اعتقاداتشان رای می دهند.

عضو هیات رییسه خبرگان رهبری اضافه کرد: این دوره از رایزنی ها و مسایل مختلف غوغا بود. فقط یک نصیحت به این رسانه ها داشته باشم؛ دیدید که خیلی از پیش بینی های شما خلاف درآمد و البته در عالم تحلیل اشکال ندارد.

خاتمی با بیان این که خبرگان سرمایه های این کشور است، تاکید کرد: تقاضای من این است که سرمایه های کشور را در مسلخ حزبی و جناحی از بین نبرید، خبرگان در هیچ جریان و جناحی قرار ندارد.

وی یادآور شد: انتخابات خیلی با صمیمیت و آرامش برگزار شد و تا نتیجه انتخابات مشخص شد کاندیدای محترمی که حایز اکثریت نشد بلافاصله به کاندیدای حایز اکثریت تبریک گفت. آن کاندیدای محترم هم تجلیل و تشکر کرد، این یعنی انتخابات خوب، امیدواریم انتخابات سال آینده هم این گونه باشد.

خطیب جمعه تهران در بخش دیگری از سخنان خود به دو دیدار گذشته رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: در دیداری که مسوولان محیط زیست با ایشان داشتند، ایشان بر حفاظت محیط زیست تاکید خاصی داشتند و این را وظیفه حاکمیتی دانستند.

خاتمی افزود: ایشان از زمین خواری و اخیر از کوه خواری انتقاد کردند و فرمودند این جرم است. مسوولان در این رابطه نباید ذره ای کوتاه بیایند، این معنایش این است که مجلس شورای اسلامی این فرمایش را به قانون تبدیل کند، موعظه و نصیحت نیست؛ دستور است و باید به قانون تبدیل شود.

وی ادامه داد: نکته دوم فرمایشی بود که دیروز در دیداری که مجلس خبرگان رهبری با ایشان داشتند تاکید کردند که هدف انقلاب اسلامی تحقق همه ابعاد اسلام ناب محمدی است.

امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: اسلام سیاسی، اسلام ظلم ستیز ، اسلام رافت و رحمت است و دین حداقلی که بعضی آن ور آب نشین ها از آن دم می زنند یعنی کوتاه آمدن از آرمان های نظام اسلامی نیست و فرمودند راز نگرانی دشمنان و اسلام هراسی آن ها در همین جا نهفته است که اسلام زنده جلوی سلطه ظالمانه آن ها را خواهد گرفت.

آیت الله خاتمی در ادامه خطبه دوم به مساله سال جدید هم اشاره کرد و گفت: سال نو به ما نزدیک می شود، صدای پای بهار می آید ؛ سنت های خوب نوروزی مورد تایید است، خانه تکانی ، تمیز کردن خانه وشهر متن دین ماست، صله رحم، کینه زدایی از دل ، به دیدار اقوام به خصوص بزرگان رفت چیزی نیست که کسی با آن مخالفت کند.

وی تاکید کرد: اما یادمان باشد، به خصوص به جوان های عزیزمان می گویم که شاد بودن به معنای شکستن خطوط قرمز خدا نیست که شکستن خطوط خدا شادی زدا است نه شادی زا؛ چه بسا یک شادی پشیمانی ابدی را در پی دارد.

خطیب جمعه تهران افزود: مساله دوم آتش بازی آخر سال است، چیزی است که هیچ منشا ندارد، از منظر حقوقی این آتش بازی ها تجاوز به حقوق دیگران است، از منظر شرعی ایذاء المومنین و حرام است، هم از جوان ها و هم از بزرگترها تقاضا داریم نصیحتشان کنند در این وادی های خطر زا وارد نشوند که خیلی از عیدها به خاطر همین آتش بازی ها عزا شده است.

خاتمی یادآور شد: امسال عید ما در زمانی است که بچه های فاطمه عزا دارند، در زمانی است که فاطمه در بستر شهادت است، شادی و غم خود را همیشه با اهل بیت تنظیم کرده ایم؛ ان شاء الله حریم فاطمه را نگه دارید عاقبت به خیر می شوید، حریم اهل بیت را نگه دارید؛ عید با فاطمیه می آید، ذکر تحویل سال ما زهراست.

خطیب جمعه تهران همچنین به مناسبت های هفته اشاره کرد و گفت: 24 اسفند 63 منافقان همکار صدام جنایتکار در نماز جمعه تهران بمب منفجر کردند، 14 نفر از عزیزان به شهادت رسیدند و 88 نفر مجروح شدند، خطیب جمعه آن روز مقام معظم رهبری آیت الله العظمی امام خامنه ای بود.

آیت الله خاتمی ادامه داد: من این جا یادی کنم از مرحوم مرتضایی فر، دست آقا را از تریبون کنار کشید اما این خطیب قهرمان، شجاعانه دوباره به پشت تریبون آمد و با دنیایی از صلابت گفت که همین شیطنت صدام را هم قاطعانه پاسخ خواهم گفت.

وی اضافه کرد: آن روز استقامت شما مردم تهران مایه مباهات شد، تکه های بدن عزیزان شما روی درختان و دیوارهای دانشگاه تهران دیده می شد اما شما مردم وفادار سینه زدید و گفتید حسین حسین شعار ماست؛ شهادت افتخار ماست.

امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: آن خطیب گرانقدر که امروز زعامت ایران اسلامی و راهنمایی جهان اسلام را به عهده دارد زینت خطابه آن جمعه شد. سلام و درود و رضوان خدا بر شهیدان.

آیت الله خاتمی به 26 اسفندماه هم اشاره کرد و توضیح داد: بیستمین سالگرد ارتحال مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج احمد آقا است که امین امام(ره) بود و انصافا خدمات شایان توجهی به نظام اسلامی کرد و در تثبیت ولایت نقش ستودنی داشت.

وی در پایان افزود: سلام و درود خدا بر ایشان و روح پدر و برادر بزرگوار و مادر مجلله و مکرمه ایشان باد و برای همه این عزیزان از خداوند طلب مغفرت و علو درجات را داریم.