به گزارش سرویس سیاسی برنا،  آیت‌الله حسین نوری همدانی‌ در دیدار با خانواده معظم شهدا، ایثارگران و عموم مردم خراسان شمالی در مصلای امام خمینی(ره) با تاكید بر شناخت زمان و حوادث مقاطع مختلف اظهار داشت: انسان همواره باید در راستای شناخت زمان خود گام برداشته و از حوادث عبرت بگیرد.

وی با بیان اینكه شناخت زمانه و حوادث تاریخی بسیار مهم است، اظهار داشت: باید وظیفه خود را در قبال شناخت رویدادها و حوادث به درستی انجام دهیم.

این مرجع تقلید افزود: یكی از پدیده‌های بزرگ قرن اخیر، پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی بود كه با رهبری‌های امام راحل و حضور مردم به ثمر نشست.

وی گفت: پیش از این حكومت‌های سلطنتی و مردم كشور حكومت كرده و این حكومت‌ها به جز استبداد، جنگ و ظلم كار دیگری نمی‌كردند.

‌نوری‌همدانی با اشاره به اینكه این حكومت‌های نه تنها كار برای مردم كشور نكرده بلكه مردم را تحقیر می‌كردند، تصریح كرد: این حكومت‌ها در واقع بر مردم تحمیل شده بود و مردم در این حكومت نقشی را نداشتند.

این مرجع تقلید اظهار داشت: قدرت استكباری دنیا نیز كشور را تحت سیطره خود قرار داده بود و كشور ما را دچار انحطاط و عقب‌ماندگی نگاه داشته بودند.

‌نوری‌همدانی اضافه كرد: این امر  باعث شده بود تا مردم كشورمان خود را عقب‌مانده احساس كنند و این روزگار مردم آن زمان بود.

وی گفت: این وضعیت ادامه داد تا اینكه خداوند متعال یك فقیه با صداقت و توانمند كه اوضاع زمان را مطالعه می‌كرد برای نجات انسان‌ها فرستاده و آن شخص امام راحل (ره) بود.

این مرجع تقلید با بیان اینكه قیام امام راحل(ره) علیه طاغوت نه تنها استكبار و استبداد را از مملكت بیرون كرد، بلكه انقلاب جمهوری اسلامی را برای مردم به ارمغان آورد یادآور شد: باید بركات انقلاب اسلامی را شناخته و آن را به بهترین شكل تبیین كرد.

وی گفت: امروز بسیاری از خیرش‌ها و حركت‌های امت اسلامی در كشورهای مختلف در نتیجه تاسیس انقلاب اسلامی ایران است.

‌نوری همدانی با بیان اینكه پیش از انقلاب اسلام به حاشیه رانده شده بود، افزود: برخی اینگونه القا‌ می‌كردند كه اسلام با توسعه و پیشرفت مغایر است اما امام با انقلاب خویش ثابت كردند كه اسلام دین متعالی و مترقی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه پس از فتنه سال 88 بنا به وظیفه در میان مردم استان‌های مختلف حضور یافته‌ا‌م، اظهار داشت: در این دیدارها صحبت‌های مردم را شنیده و مسائل آنان را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

این مرجع تقلید گفت: طی این مدت به استان‌های كرمان، خراسان رضوی، مازندران، گیلان، آذربایجان غربی و خوزستان سفر و با مردم این مناطق دیدار كرده‌ایم.

نوری‌همدانی با تاكید بر اینكه نظام اسلامی قدرتمندی داریم تاكید كرد: در نظام اسلامی حاكم، یا رهبر یا پیامبر است و این دین متعالی، بالاتر از آن است كه سرنوشت مردم را به دست مستكبران بدهد.

وی افزود: در زمان پیامبر باید زمام امور در دست پیامبران و امامان و در زمان غیبت یك فقیه آگاه مانند مقام معظم رهبری مدظله‌العالی زمام امور را در دست بگیرد.

این مرجع تقلید بیان داشت: انقلاب اسلامی با مجاهدت‌های امام راحل شكل گرفت و پیش رفت، تعالی، ترقی در كشور به بركت این مجاهدت‌ها در نظام جمهوری اسلامی حاصل شده است.

‌نوری‌همدانی گفت: به بركت این انقلاب حركت‌های مردمی علیه ظالمان در كشورهای عربی چون؛ تونس، مصر، لیبی، یمن، و... شكل گرفته است.

وی ادامه داد: درست است كه مستكبران چند صباحی حكومت می‌كنند اما این فكر و فرهنگ در وجود مردم كشورهای قیام كننده بوده كه باید در مقابل دشمنان و ظالمان به پا خواسته و قیام كنند. از این رو این حركت‌ها آغاز شده است.

این استان حوزه علمیه قم اظهار داشت: اكنون روز به روز به اتحاد مسلمانان علیه ظالمان افزوده شده و دشمنان اسلام مغلوب‌تر می‌شوند.

این مرجع تقلید با اشاره به اینكه این انقلاب‌ها زمینه ظهور امام زمان(عج) است گفت: مردم مسلمان در برابر مستكبران قیام كنند تا از این طریق زمینه‌های ظهور امام زمان(عج) فراهم شود.

‌نوری‌همدانی افزود: حركت امام راحل(ره) برای ایجاد انقلاب جمهوری اسلامی نیز زمینه‌ای برای ظهور امام زمان(عج) بود، از این رو باید قدر این نظام و رهبری را دانسته و از فرامین ولی فقیه و رهبر زمان خود با تمام وجود تبعیت كنیم.

وی خاطرنشان كرد: عمل شایسته و صالح، توجه به حق و شناختن حق از وظایف مسلمانان است تا از این طریق مقدمات ظهور امام زمان(عج) فراهم شود.