عبدالامیر عرفی رییس مرکز سنجش آموزش‌و‌پرورش در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی برنا در ارتباط با سوالات مبهمی که در مورد برگزاری امتحانات پایه ششم وجود دارد، اظهار داشت: با توجه به مصوبه اخیر شورای عالی آموزش و پرورش، بخشنامه‌ای به آموزش پرورش مناطق و استان‌ها ابلاغ شد که طی این ابلاغیه امتحانات پایانی پایه ششم ابتدایی به‌صورت هماهنگ در تمامی مناطق برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: ادارات آموزش و پرورش مناطق کشور باید برنامه امتحانات پایه ششم را به‌صورت هماهنگ تنظیم کنند و باید سوالات یکسان و مشترک در اختیار مدارس قرار دهند. اوراق امتحانی دانش آموزان پایه ششم در مدارس تصحیح می‌شود و در نتیجه امتحانات پایانی پایه ششم به‌صورت کتبی و به‌صورت هماهنگ منطقه‌ای برگزار خواهد شد.

رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش افزود: مهمترین بحثی که در حال حاضر پیگیر آن هستیم برگزاری آزمون‌های موازی یا آزمون‌های فاقد کیفیت لازم هستند که معمولا در مدارس ما به شکل‌های مختلف برگزار می‌شود.

عرفی اضافه کرد: با دستور العملی که به آموزش و پرورش استان‌ها ارسال شد، باید آزمون‌هایی در سطح مدارس برگزار شود که جزو برنامه‌های آموزشی آموزش و پرورش و در تایید آن‌ها باشد. همچنین این آزمون‌ها نباید با آزمون‌های جاری و برنامه‌های کیفیت بخشی آموزشی مدارس تداخل داشته باشد.

وی افزود: اولویت برگزاری آزمون با امکانات آموزش و پرورش است. اما، اگر ادارات بخواهند با مشارکت دستگاه‌ها و موسسات غیر دولتی برگزار کنند، لازم است درخواست مجوز دهند. همچنین ما هم براساس مجوزهای معاونت مشارکت‌های مردمی مدارس غیر دولتی اعلام کرده‌ایم که تنها به درخواست‌هایی رسیدگی می‌شود که در جهت مشارکت با آموزش و پرورش و همچنین هماهنگ با موسسات مورد تایید این معاونت باشد.