به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، حمیدرضا حاجی بابایی در جمع اعضای شورای معاونان وزارت آموزش وپرورش در محل سالن جلسات ساختمان مركزی این وزارتخانه افزود: عظمت امامت وعصمت و یک انسان كامل و نمونه با تمام ابعاد آن در عاشورا متجلی می‌شود.
 
وی ادامه داد: جایگاه عاشورا درتاریخ به‌گونه ایست كه تمام انسان‌ها و تاریخ می‌توانند آن را به‌طور كامل در قالب یک سو همه زیبایی و یک سو همه زشتی مورد مشاهده قرار دهند.‌نظام جمهوری اسلامی ایران تنها نظامی است كه در دنیا براساس مكتب عاشورا شكل گرفته است. 
  
وی با اشاره به اینكه یک قطره اشک برای وجود مبارک امام حسین (ع) پاک كننده گناهان انسان است، اظهار كرد: كسی كه دستش را در روز عاشورا در دست امام حسین (ع) بگذارد به معنای آن است كه توبه نصوح كرده و به سمت خدا بازگشته است.
 
حاجی بابایی با بیان محدودیت طول عمر انسان اضافه كرد: ‌با توجه به این فرصت محدود انسان باید بكوشد هر روز نسبت به روز گذشته خود را رشد دهد واز فرصت هایش برای خدمت گزاری استفاده كند.

وی اضافه کرد: امروز یک بار دیگر كربلا و عاشورا تكرار می‌شود و موید آن به شهادت رساندن مردم بی دفاع وستمدیده فلسطین، لبنان، سوریه و ....به‌دست دشمنان انسانیت است.
 
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این مطلب كه تفكر عاشورایی در هم شكننده قدرت‌های غاصب است، گفت: از آنجا كه هیچ كس احاطه بر واقعیت عاشورا كه یک انسان كامل آن را خلق كرده است ندارد، این واقعیت تاكنون به‌صورت كامل نوشته نشده است.
 
وی با تاكید بر محبت و مهرورزی كه درسی از مكتب امام حسین (ع) است، خاطر نشان كرد: ‌باید در انجام امور از عاشورا و جبهه‌های 8 سال دفاع مقدس كه نقطه اتصال جمهوری اسلامی ایران با عاشوراست، مدد بگیریم. 

حاجی بابایی گفت: بزرگ‌ترین معروف و معروف بالذات، خداوند سبحان است و انسان هر قدر به خداوند نزدیک شود، معروف خواهد شد.
 
وی هدف از سفر امام حسین (ع) به كربلا را برپایی حاكمیت الهی نامید و افزود: امر به معروف امر رفتن به سوی خداوند و نهی از منكر نهی از رفتن به سوی شیطان یا دوری از خداست. 
 
وزیر آموزش و پرورش در توصیف حج خاطرنشان كرد: حج نزدیک شدن به خداست و حج واقعی آن است كه از خانه و حرم سید‌الشهداء (ع) به سوی خداوند آغاز شود.
 
وی در توصیف طواف خانه خدا بیان كرد: طواف خانه خدا، چرخیدن حول محور لا اله الا الله است و تنها از طریق پیامبر و امام است كه می‌توان به لا اله الا الله رسید.
 
حاجی بابایی با اشاره به فرمان ذبح حضرت اسماعیل (ع) به دست حضرت ابراهیم (ع) از جانب خداوند خاطرنشان كرد: گرچه حضرت ابراهیم (ع) آزمون‌های دشواری را پشت سر گذاشت، اما آیه « و فدیناه بذبح عظیم» بنا به نظر مفسران درباره امام حسین (ع) و واقعه كربلا نازل گردیده است.
 
وی امام حسین (ع) را یک واقعیت انكارناپذیر برای قلوب انسان‌ها ذكر كرد و گفت: روح كعبه‌، وجود مبارک امام حسین (ع) است و دلی كه متمایل به سمت این امام همام نباشد غافل و بیمار است و نیاز به معالجه دارد.
 
حاجی‌بابایی ادامه داد: هر كس متناسب با شخصیت، ظرفیت و درک و فهم خود عاشق سید و سالار شهیدان (ع) می‌شود.
 
وزیر آموزش و پرورش گریستن را نشانه رشد و تكامل درونی انسان خواند و تصریح كرد: انسان از گریه برای امام حسین (ع) لذت می‌برد و شاد می‌شود از اینكه نامش در زمره عاشوراییان ثبت خواهد شد.