به گزارش سرویس اجتماعی برنا به قل از مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، حمید رضا حاجی بابایی به مناسبت هفته گرامی داشت مقام معلم در سخنرانی بیش از خطبه نماز جمعه امروز تهران، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره 40 هزار معلم و دانش آموز شهید به‌ویژه استاد گرانقدر شهید مطهری افزود: در طول 4 سال گذشته وبر اساس مطالبه مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش آماده شد.

وزیر آموزش و پرورش به تدوین این سند بر اساس آموزه‌های قرآن، اهل بیت و سیره حضرت فاطمه الزهرا (س) و راهنمودهای امام (ره)، مقام معظم رهبری و گفتار و بیانات بزرگان اشاره كرد و تصریح كرد: 500 الی 600 صاحب نظر از حوزه علیمه و شورای عالی انقلاب فرهنگی در تدوین سند تحول بنیادین نقش داشتند.

وی با اشاره به این‌كه سند تحول بنیادین به عنوان یک قانون، زینت بخش آموزش و پرورش است، افزود: سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری برای مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه و دولت فرستاده شد تا هر قانونی و لایحه دررابطه با آموزش و پرورش بر اساس این سیاست‌ها مصوب شود.

حاجی بابایی به اجرای سند تحول بنیادین بر اساس فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی كه به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است اشاره كرد و افزود: از مهد كودک ها تا پیش دبستانی و تا دانشگاه همه كارها باید تحت نظارت آموزش و پرورش انجام شود.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه به نظر همه كارشناسان درباره اهمیت دادن ویژه به آموزش و پرورش اشاره كرد و تصریح کرد: توجه جامعه به آموزش و پرورش برای فرهنگیان شادی آور است.

وی به سخن امام خمینی (ره) اشاره كرد گفت: آموزش و پرورش مهم ترین، تاثیر گذار ترین نهاد و مولد سرمایه اجتماعی است و زیباترین و گرانبهاترین تولید، متعلق به آموزش و پرورش است.

حاجی بابایی به حاكمیتی بودن آموزش و پرورش در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری اشاره كرد و افزود: نظام رتبه بندی معلمان ، مهندسی نیروی انسانی و ... از موضوعات بیان شده در سیاست‌های معظم له است كه این امر نشان دهنده عمق نگاه رهبری به نظام تعلیم و تربیت كشور است.

وزیر آموزش و پرورش با تاكید بر این‌كه جامعه از معلمان بهترین علم، تفكر و تربیت را انتظار دارد، خاطر نشان ساخت: ما مسئولان نیز باید باز تعریف جدیدی از جایگاه معلم در جامعه داشته باشیم.

وی یادآور شد: معلم بالاترین جایگاه را در نظام اجتماعی دارد و كار معلم بالاترین درجه كاركرد در یک جامعه است.

حاجی بابایی در ادامه خاطر نشان ساخت : امروز بزرگترین معلم ، مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است و میزان صحت رفتار و گفتار هر كس را به این معلم بزرگ مقایسه می‌كنیم.

وی در پایان افزود: باید تمام توان خود را برای اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بكار گیریم تا این سیاست‌ها كه مبتنی بر علوم دینی، قرآنی و سیره اهل بیت است را در آموزش و پرورش اجرا كنیم.