گزارش خبرنگار اجتماعی برنا
 
*اگر بخواهیم بازگشت به عقب داشته باشیم می‌توانیم از اینجا شروع کنیم که زمانی که محمد علی نجفی وزیر پیشنهادی روحانی نتوانست نظر نمایندگان مجلس را به خود جلب کند، وزارت آموزش و پرورش بدون وزیر ماند. اما این نکته را نباید از قلم انداخت که با دولت تدبیر و امید کمتر از یک هفته سرپرستی را برای این وزارتخانه منصوب کرد.

* روحانی، فانی را به عنوان سرپرست آموزش و پرورش منصوب کرد. فردی که متولد نازی آباد تهران در سال 1333 است و دو فرزند دارد. دارای مدرک فوق لیسانس راه و ساختمان از دانشکده فنی دانشگاه تهران و دکترای مدیریت رفتار سازمانی و منابع انسانی از دانشگاه تربیت مدرس است.  فانی در انتخابات 88 مسئولیت ستاد فرهنگیان مهندس موسوی به عنوان جدی ترین رقیب احمدی نژاد را به عهده گرفت.

*فانی در سال 84 و در دوره احمدی نژاد به عنوان سرپرست انتخاب شد و در شرایطی که همه فکر می‌کردند رییس جمهور او را به عنوان وزیر به مجلس معرفی کند اما محمود فرشیدی دبیرکل " کانون تربیت اسلامی " به مجلس معرفی شد و دوره 70 روزه سرپرستی او به پایان رسید

*او در روز معارفه خود برنامه‌های بلند مدتی را مطرح کرد که این موضوع نشان از مطمئن بودن وی برای به دست گرفتن بزرگترین وزراتخانه دولت دارد. نمودار مدیریتی فانی نشان می‌‎دهد که از عمر33 ساله مدیریتش، نیمی را در آموزش و پرورش گذرانده است.

*حتی حاجی بابایی وزیر سابق آموزش و پرورش در روز تودیع و معارفه، از فانی به عنوان فرزند آموزش و پرورش نام می‌برد و بر این باور است که معرفی ایشان اطمینان و امیدبخشی به معلمان را در پی خواهد داشت.

*این تعریف و تمجیدها اگرچه به نوعی به یک رسم و عادت تبدیل شده اما حتی اگر از اطرافیان وی و یا فرهنگیانی که کنار او کار کرده‌اند بپرسیم، او را فردی کارآمد، توانمند به حوزه آموزش و پرورش می‌دانند.

*اگرچه در دوران حاجی بابایی به معلمان توجه می‌شد اما با فراز و نشیب‌هایی همراه بود فانی یکی از وِیژه ترین اولویت های خودش را افزایش سطح کرامت، کارایی و انگیزه معلمان قرار داده است. البته در وزارتخانه‌ای که نیروهایش، دو سوم کارکنان دولت را تشکیل می‌دهد این توجه را می‌طلبد.

*بهبود مدیریت منابع انسانی آموزش و پرورش، توسعه مشارکت و بهسازی آموزش و پرورش، مسئولیت پذیری و پاسخگو بودن، رفع تبعیض و توسعه عدالت اجتماعی و راهبردی و آینده‌نگری در آموزش و پرورش از جمله سیاسیت های خود برای پیشبرد آموزش و پرورش کشور عنوان می‌کند. 

*فانی در ابتدای راه، مهمترین سیاست خود و ستاد وزارت خانه را تلاش حداکثری برای بازگشایی هرچه باشکوتر مدارس عنوان کرده که این موضوع نشان از توجه او دارد.

*در اینجا باید متذکر شویم؛ اگر سرپرست فعلی آموزش و پرورش به عنوان وزیر انتخاب شود راه سختی در پیش خواهد داشت؛ چرا که با زحمت كش‌ترین، موثرترین و مفید ترین اقشار جامعه سر و کار دارد که هر کدام به نوعی مطالبه‌ای دارند و او باید پاسخگوی تمامی نیازهای آن‌ها باشد. 

*حالا  8 روز از معارفه فانی به‌عنوان سرپرست می‌گذرد و گمانه زنی‌ها برای وزیر آینده آموزش و پرورش آغاز شده است. مخالفان و موافقان زیادی درباره مطرح شدن فانی به عنوان وزیر نظر داده‌اند اما همه نگاه‌ها به انتخاب روحانی است و باید دید که آیا سرپرست فعلی آموزش و پرورش را برای این وزارتخانه معرفی خواهد کرد؟  یا مانند دوره احمدی نژاد معرفی سرپرست تنها به عنوان مسکنی موقت مورد استفاده قرار می‌گیرد.