به گزارش  سرویس اجتماعی برنا به نقل از روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی، نامدار عبدالهیان فعالیت های پرورشی این حوزه را شامل فعالیت های قرآنی در دو مقوله ی آموزش فرهنگیان و دانش آموزان عنوان كرد.

وی گفت: امسال برای نخستین بار طرح تربیت مدرسان قرآنی در سراسر كشور اجرا شد و طی آن پنجاه فرهنگی شامل زن و مرد آموزش های لازم را در زمینه ی چگونگی آموزش كودكان استثنایی فرا گرفتند .عبدالهیان ادامه داد: تهیه ی نرم افزارها در حوزه ی نماز و قرآن،كار آموزش قرآن را برای معلمان،مربیان و دانش آموزان با نیازهای ویژه آسان می كند.

دعوت از فرهنگیان برای شركت در طرح ملی نور و حفظ سوره های قرآن با حضورتعداد زیادی از داوطلبان همراه بوده است.

عبدالهیان افزود:امسال چهارمین مرحله از طرح "سودای بندگی" شامل آموزش عملی وضو و نماز به دانش آموزان دارای نیازهای ویژه اجرا می شود و بعد از آموزش های لازم ،گواهینامه ی سلامت وضو و نماز نیز برای این دانش آموزان صادر خواهد شد. وی ادامه داد: امسال 15 هزار دانش آموز در طرح سودای بندگی ،آموزش های اولیه در این زمینه را فرا خواهند گرفت.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی خاطر نشان كرد:هشتمین دوره مسابقات فرهنگی قرآن ،نهج البلاغه،احكام،اذان،صحیفه ی سجادیه و مداحی امسال درسراسر كشور برگزار خواهد شد.

عبدالهیان همچنین از اجرای سومین مرحله طرح "درمسیر شكوفایی" ویژه ی دانش آموزان دختر پایه پنجم و ششم ابتدایی و پسر متوسطه ی اول خبر داد و گفت:اجرای این طرح،اهمیت مرجعیت شناسی را برای دانش آموزان به سن تكلیف رسیده هر چه بیشتر مشخص می كند.

وی افزود:آذرماه امسال همزمان با سایرآموزشگاه های عادی كشور،برنامه ی جشن عبادت دانش آموزان با نیازهای ویژه با عنوان "گل واژه های نماز"با همكاری معاونت پرورشی اداره كل آموزش و پرورش استان ها برگزار خواهد شد.

با توجه به نقش مهم قرآن و آموزش آن در تربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه ، حدود 100 آموزشگاه قرآنی با نظارت آموزش و پرورش استثنایی مشغول ترویج فعالیت های قرآنی هستند.

وی افزود: دستورالعمل برنامه ی صبحگاهی ویژه ی مدارس استثنایی ،سال گذشته تهیه و به استان ها ابلاغ شد و امسال نیز با نگاهی جدید و اولویت بندی مباحث و مسائل مذهبی گام های بلندی برای ترویج مسائل تربیتی خصوصا قرآن و احكام دینی برداشته خواهد شد.

عبدالهیان ادامه داد:به منظور ترویج صحیح مقوله ی هنر در آموزشگاه های استثنایی كشور، محتوای درس هنر برای پایه های چهارم،پنجم و ششم ابتدایی براساس نظام جدید آموزشی پیش بینی شده و در همین راستا مسابقات هنری در چهار رشته ی هنرهای آوایی،نمایشی و هنرهای دستی و تجسمی در سراسر كشور برگزار خواهد شد.

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: محور عمده ی این فعالیت ها مطابق با عنوان سال حماسه سیاسی،حماسه اقتصادی و پیرامون پرسش مهر ریاست جمهوری خواهد بود.

در حوزه ی ادبی نیز در دو رشته ی شعر و داستان كوتاه ، در پاسخ به پرسش ریاست جمهوری ،فعالیت های مربوطه انجام خواهد شد.

عبدالهیان به اهمیت تمرین مسئولیت پذیری در جمع دانش آموزان با نیازهای ویژه اشاره كرد و گفت:شانزدهمین دوره انتخابات شوراهای دانش آموزی در حیطه ی فعالیت های اجتماعی براساس سیاست های راهبردی معاونت پرورشی و با عنایت به نیازهای ویژه ی این دانش آموزان ،آبان ماه امسال برگزار خواهد شد.

وی خاطر نشان كرد: در شوراهای دانش آموزی 32 استان فعالیت خواهند داشت كه با برگزاری انتخابات شوراها ابتدا اعضاء و رئیس شورا در مدارس انتخاب و سپس از بین مدارس استان 7 نفر به عنوان مشاوران جوان رئیس اداره ی آموزش و پرورش استثنایی انتخاب می شوند.

وی بیان كرد: اسفند ماه امسال 32 رئیس مجمع دانش آموزی استان ها در تهران گرد هم می آیند و طی رای گیری یك نفر را به عنوان رئیس مجلس دانش آموزان استثنایی كشور انتخاب می كنند.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی كشور یادآور شد با توجه به اهمیت ارتباط با حوزه های علمیه ، امسال به 2 مقوله به روز كردن احكام شرعی خاص دانش آموزان و انعكاس آن به مدارس توجه ویژه شده است ودر همین زمینه كتابی با عنوان احكام شرعی كودكان استثنایی تالیف و توزیع شده است.

وی در پایان یادآور شد:مركز ملی پاسخگویی به سئوالات دینی و احكام مربیان،معلمان و دانش آموزان با نیازهای ویژه زیر نظر دفتر تبلیغات حوزه ی علمیه ی قم ، با حضور كارشناسان آگاه به مسائل دینی آماده پاسخگویی به ابهامات وسئوال ها در این زمینه هستند.