به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، فرشته حشمتیان رئیس سازمان مدارس غیردولتی، توسعه مشارکت‌های مردمی و خانواده وزارت آموزش و پرورش، در نشست خبری که به مناسبت آغاز هفته پیوند اولیا و مربیان گفت: 24 تا 30 مهر یادآور تعامل و مشارکت اولیا و مربیان برای شکوفایی نظام تعلیم و تربیت اسلامی است. 

وی افزود: تمام صاحبنظران عرصه آموزش و پرورش بر این باورند که همدلی و همکاری در شیوه‌های تربیتی یکسان از سوی دو نهاد خانه و مدرسه موجب تربیت نسل آینده است.

حشمتیان با اشاره به این مطلب که در گذشته انتخابات انجمن اولیا و مربیان در طول هفته پیوند اولیا و مربیان برگزار می‌شد اما طی دو سال گذشته، انتخابات انجمن اولیا و مربیان در نیمه اول مهر برگزار می‌شود تا در هفته پیوند انجمن اولیا و مربیان، هم‌اندیشی با اولیا را داشته باشیم.

وی به روزشمار هفته پیوند اولیا و مربیان اشاره کرد و افزود: چهارشنبه 24 مهرماه با عنوان روز «پیوند اولیا و مربیان، تهذیب نفس و احیای سنت نبوی»، پنج‌شنبه 25 مهرماه روز «پیوند اولیا و مربیان، نقش خانواده در ایجاد جامعه‌ای سالم و بانشاط»، جمعه 26 مهرماه روز «پیوند اولیا و مربیان، خانواده، ورزش و سلامتی»، شنبه 27 مهرماه روز «پیوند اولیا و مربیان، ارتباط خانواده و رسانه ملی»، یکشنبه 28 مهرماه به عنوان روز «پیوند اولیا و مربیان، نقش انجمن‌های مدارس در توسعه کمی و کیفی آموزش‌های رسمی و غیررسمی»، دوشنبه 29 مهرماه به عنوان روز «پیوند اولیا و مربیان، خانواده و تربیت دینی فرزندان» و سه شنبه 30 مهرماه به عنوان روز «پیوند اولیا و مربیان، والدین و تحول در آموزش و پرورش» نامگذاری شده است.

معاون وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در 96 هزار و 399 مدرسه انجمن اولیا و مربیان تشکیل شده است، ادامه داد: بیش از 770 هزار نفر در انجمن اولیا و مربیان مدارس عضو هستند.

وی به فعالیت مدرسان آموزش خانواده اشاره کرد و گفت: اسامی حدود 12 هزار مدرس خانواده در بانک اطلاعاتی ما موجود است و در حال حاضر 8 هزار و 17 مدرس و 700 مشاور خانواده فعالیت می‌کنند.

حشمتیان اضافه کرد: در سال گذشته 100 هزار و 888 دوره برای 6 میلیون و 895 هزار و 48 نفر برگزار شد.

وی به حضور کمرنگ پدرها در انجمن اولیا و مربیان اشاره کرد و بیان داشت: در نظر داریم دوره‌های ضمن خدمت آموزش خانواده ویژه پدران را با همکاری نهادها برگزار کنیم.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی، توسعه مشارکت‌های مردمی و خانواده وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برگزاری مراسم ویژه پیوند اولیا و مربیان با حضور سرپرست آموزش و پرورش گفت: این مراسم به میزبانی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران 28 مهر در شهرری برگزار می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه اولین مشارکت اولیا «تربیتی» و دومین مشارکت «آموزشی» است، اظهار داشت: در سال گذشته در مشارکت مالی داوطلبانه اولیا رقمی معادل 578 میلیارد و 301 میلیون و 68 هزار و 556 ریال جمع‌آوری شد.

حشمتیان در خصوص مکانیزم جمع‌آوری این وجوه گفت: به استناد ماده 11 قانون شوراهای آموزش و پرورش، زمینه مشارکت اولیا فراهم است و بخشنامه‌‌ای مرتبط با آن به ادارات آموزش و پرورش ابلاغ شد که این کمک به صورت اختیاری است.

وی با تأکید بر اینکه وجوه جمع‌آوری بر اساس حساب 2020 نیست، ادامه داد: دفتر فعالیت انجمن اولیا و مربیان در مدارس دایر است و وجوه جمع‌آوری شده مستند می‌شود.

معاون وزارت آموزش و پرورش در خصوص مدارس غیر دولتی نیز بیان داشت: حضور اولیا در انجمن اولیا و مربیان مدارس غیردولتی نیاید به مسائل مادی محدود باشد و باید به نقش تربیتی و آموزشی نیز توجه شود.